200,00 TL
150,00 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
50,00 TL
Aşık Garip Hikayesi Hakkında Bilgiler
Türü: Divan Edebiyatı ve Halk Edebiyatı Kitapları
Sayfa Sayısı: 335
ISBN: 9789753380850
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2018
satis-icon
Satış Rakamları 46 adet satılmıştır.
Fikret Türkmen
Fikret Türkmen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Aşık Garip Hikayesi Kısa Özet

    Halk hikayeleri, Türk halk edebiyatı içerisinde gerek repertuarları gerekse de özel karakterleri ile önemli bir yere sahiptir. Yine bu hikayeler içerisinde kendine özel bir yer edinen Aşık Garip hikayesi, aşk konusu üzerine kurulmuş ve realist yönü ağır basan bir kurguya sahiptir. Aşık Garip Hikayesi adlı bu kıymetli çalışma hazırlanırken konuyla ilgili ulaşılabilen başta sözlü, yazma ve matbu tüm kaynaklar incelemeye konu edinilmiştir.

    Ayrıca incelemede sadece Anadolu sahası anlatmaları değil, Türk dünyası coğrafyası ve yakın coğrafyalardaki Aşık Garip hikayesinin varyantları mukayeseli bir biçimde karşılaştırılmıştır. Aşık Garip hikayesinin karşılaştırmalı bir metotla başta içerik, konu ve teşekkül problemlerinin tüm yönleriyle tartışıldığı bu kıymetli eser, kendinden sonraki halk hikâyeleri incelemelerinde örnek teşkil etmiştir.

    Ayrıca, genel olarak Türk halk hikayelerinde tasavvufi düşüncenin etkisiyle âşıklar hikâye sonunda kavuşamazken, Âşık Garip hikâyesinin sonunda âşıklar kavuşur ve mutlu olurlar.

  • 2. Hamur

Aşık Garip Hikayesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.