Aşık Edebiyatı Metin Tahlilleri

Karahan Kitabevi - Ders Kitapları

Erman Artun

155,00 TL
133,30 TL
%14 indirim
Kazancınız
:
21,70 TL
Aşık Edebiyatı Metin Tahlilleri Hakkında Bilgiler
Türü: Eleştiri İnceleme ve Kuram Kitapları
Sayfa Sayısı: 320
ISBN: 9786054454099
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2011
Erman Artun
Erman Artun
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Aşık Edebiyatı Metin Tahlilleri Kısa Özet

  Bu kitapta aşık edebiyatı geleneği: aşık edebiyatına genel bakış, Anadolu`da oluşumu, motifleri, tematik bakış ve genel özellikleri bakımından incelendikten sonra örnek metin tahlilleri yapılacaktır.

  Metin tahlili: bir edebi eseri, bütünlüğü içerisinde bütünü oluşturan her türlü ögenin (anlam, yapı, dil, üslup) belli bir yöntemle ele alınıp incelenmesi, değerlendirilmesi, yorumlanmasıdır. Metin tahlilinde şekil özellikelir, yazım özellikleri, dil ögeleri, edebi sanatlar, düşünce, duyuş gibi özellikelr incelenir.

  Metnin çözümlenme amacı, eseri; içerik, yapı, dil ve üslup yönünden anlamaktır. Her okuyucunun edebi eserin dilini çözüp, onun semboller dünyasına bütünüyle nüfuz edebilmesi mesajını tam ve doğru anlayabilmesi, estetik zevkle mümkün olur.

  Aşık edebiyatı geleğini bilmeden, aşık şiirinin tarihsel ilgisini kavramak, anlamak yorumlamak , çözümlemek, düzeyli bir şiir eleştirisi yapmak mümkün değildir. Aşık şiirinin, inceleme veya çözümlenmesinde şiirin bütünlük içindeki varlığını sağlayan ruhu ve metnin tarihsellikle ilgili bağı göz ardı edilmemelidir.

  Aşık şiirinin metin tahlili, geleneğin mantığına, geleneğin yüklediği anlamlara bağlı olmalıdır. "Bana göre" anlayışıyla gelenek dışı anlamlar yüklemek tahlili öznel yapacaktır.

 • 2. Hamur

Aşık Edebiyatı Metin Tahlilleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.