sadsad x
asdasd

Antik Çağlardan Günümüze Arkeolojik Verilerle Makine Teknolojisi Tarihi

Cinius Yayınları

Murat Kıyak

50,00 TL
33,50 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
16,50 TL
Antik Çağlardan Günümüze Arkeolojik Verilerle Makine Teknolojisi Tarihi Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 146
ISBN: 9786057720207
Kapak: Ciltsiz
Murat Kıyak
Murat Kıyak
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Antik Çağlardan Günümüze Arkeolojik Verilerle Makine Teknolojisi Tarihi Kısa Özet

  Teknolojinin birbirinden çok farklı alt dalları bulunmakta olup, Makine Teknolojisi de bunlardan biridir. Kitapta, antik çağlardan günümüze, arkeolojik kalıntılar-bulgular veverilerden de yola çıkılarak özellikle Makine Teknolojisi alanında yapılmış olan buluşlarçalışmalar incelenmiştir.

  İnsanoğlu varoluşundan itibaren öncelikle avcı-toplayıcı yaşam tarzını sürdürmüştür. Sonrasında, kitlesel göçlerle daha yaşanabilir bölgelerde kalıcı yaşam şeklini benimsemiş, önceleri mağaralarda, sonraları uygun barınakları kendileri yaparak yaşamayı öğrenmişlerdir. İletişim için yazıyı keşfeden insanoğlu, avlanmak ve bölgesini savunmak için de metalleri kullanarak silah yapımının yanı sıra, günlük eşya-süs eşyası yapmıştır. Önceleri avladıkları hayvan postlarını giysi amacıyla kullanan insanoğlu yerleşik düzen içinde pamuk-yün keten gibi unsurlardan dokuma yapmayı keşfetmiş ve yaptıkları dokumaları giysi olarak kullanmaya başlamıştır. Yerleşik düzende, evler, tapınaklar, mabetler, suyolları, köprüler, amfi tiyatrolar yapmaya başlayan insanoğlu bu zaman dilimlerinden başlayarak teknolojiyi de geliştirmeyi ve kullanmayı öğrenmiştir.

  Kitapta, insanlığın varoluşundan itibaren teknolojik olarak gerçekleştirdiği alet, teçhizat donatımlar, mekanik sistemler, tarihsel kronolojik akış içinde, günümüz teknolojilerine kadar anlatılmaya çalışılmıştır. İnsanoğlunun kullanmış olduğu, bilinen ilk basit makineler, eğik düzlem, vida, makara, palanga, kaldıraç gibi mekanik sistemlerdir. Archimedes’in, *Bana yeterince uzun bir kaldıraç ve sağlam bir dayanak noktası verin, dünyayı yerinden oynatayım* sözü çok iyi bilinmektedir. Kapak resminde, antik belgelerde tanımlanan, hem bir kaldıraç sistemini hem de palanga sistemini içeren, Archimedes’in, Syracuse Savunması’nda kullandığı anlatılan *Arşimet Pençesi* görülmektedir. Kitapta, Ctesibius, Archimedes, Philon, Vitrivius, Heron, El-Biruni, İsmail İbn-i Rezzaz (El-Cezeri) gibi bilim insanlarının mekanik alandaki buluşları örneklerle verilmektedir.

  Elinizdeki bu kitap, insanlık tarihinin ve teknoloji tarihinin, keyifle okunabilecek bir özetini sunmaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden, Dr. Müh. Murat Kıyak tarafından kaleme alınmış olan kitabın, Makine ve Mekatronik alanları ile ilgilenen kişilerin yanı sıra, Arkeoloji alanı ile ilgilenen kişiler tarafından da ilgiyle okunacağını umarız.

Antik Çağlardan Günümüze Arkeolojik Verilerle Makine Teknolojisi Tarihi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.