sadsad x
asdasd

Ansiklopedik Halkbilimi - Halk Edebiyatı Sözlüğü

Karahan Kitabevi - Ders Kitapları

Erman Artun

95,00 TL
85,50 TL
%10 indirim
Kazancınız
:
9,50 TL
Ansiklopedik Halkbilimi - Halk Edebiyatı Sözlüğü Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 523
ISBN: 9786054989027
Kapak: Ciltsiz
Erman Artun
Erman Artun
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Ansiklopedik Halkbilimi - Halk Edebiyatı Sözlüğü Kısa Özet

  Halk kültürünü, halkbilimini, anonim halk edebiyatını, aşık edebiyatını ve dini tasavvufi halk edebiyatını sağlıklı değerlendirebilmek için geleneği öznel yaklaşımlardan arındırarak her yönüyle bilmek gerekir.

  Halk edebiyatının temel kaynaklarına inmeden, onları özümlemeden metin tahlili yapılamaz. Hak edebiyatının kendisine özgü kaynakları vardır. Başka Kuran, Hadis, İslami ilimler olmak üzere; genel tarih, peygamberler tarihi, efsane, menkıbe, mitoloji, astronomi, astroloji gündelik hayat, pozitif bilimler vb. Şairin metin kurgusunda önemli rol oynar.

  Her gelenek kendi terminolojisini yaratır. Geleneğe bağlı edebiyatlar kurallar bütünüdür. Bir edebiyat geleneğini belirleyen terimler, motifler ve kavramlar vardır.

  Halk edebiyatı şiiri geleneğin yüklediği kurallara ve anlamlara bağlıdır. Halk edebiyatı geleneğini bilmeden onun tarihi yapısını kavramak, anlamak, yorumlamak, çözümlemek, düzeyli bir şiir tahlili yapmak daha zor hale gelmektedir.

  Bu sözlükte halk kültürü, halkbilimi, anonim halk edebiyatı, aşık edebiyatı ve dini-tasavvufi halk edebiyatına ait üç bini aşkın terim, motif ve kavram yer almıştır.

Ansiklopedik Halkbilimi - Halk Edebiyatı Sözlüğü Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.