sadsad x
asdasd

Anlaşılamam Bu Dünyada Asla

Ve Yayınevi

Paul Klee

30,00 TL
25,50 TL
%15 indirim
Kazancınız
:
4,50 TL
Anlaşılamam Bu Dünyada Asla Hakkında Bilgiler
Türü: Şiir Kitapları
Sayfa Sayısı: 72
ISBN: 9786059626248
Kapak: Ciltsiz
Paul Klee
Paul Klee
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Anlaşılamam Bu Dünyada Asla Kısa Özet

  Akın Art ile H. Ali Sözen’in Almancadan çevirdiği, çeviri editörlüğünü Melih Levi’nin yaptığı Anlaşılamam Bu Dünyada Asla ile Paul Klee’nin şiirleri Türkiyeli okurla ilk kez buluşuyor.

  Aylin Antmen ile Kenan Yücel’in birlikte yayıma hazırladığı kitapta, Antonin Artaud’nun Klee’yi anlatan yazısı, Melih Levi’nin önsözü, Akın Art ile H. Ali Sözen’in çeviri sürecini anlattıkları bir yazı ile Felix Klee’nin sonsözü de yer alıyor. Şiirlere Klee’nin resimleri eşlik ediyor.

  Resimleriyle şiiri etkileyen, ülkemizde özellikle İkinci Yeni şairlerinin açık ya da örtülü göndermelerde bulunduğu Paul Klee’nin şiirleri, şiirsel tadının yanı sıra, bir entelektüelin düşünsel serüvenini bizlere göstermesi açısından da keyifli. Şiirlerde zaman zaman bilim alanındaki gelişmelere ve farklı sanat dallarına yapılan göndermelere rastlıyoruz. Ancak en çok dikkat çeken sorunsallar ontoloji ve teoloji alanına ait. Şiirlerde tanrı ve ‘tanrılık’ konusunda pek çok provokatif önermeye rastlamak mümkün.

  Şimdi, *Sanat görünür olanı yansıtmaz, sanat görünür kılar.* diyen Klee`nin şiirleriyle tanışma vakti!

  "Bu şiirler Wittgenstein’ın sonradan keşfettiği dilin tasvir etme değil, yapma, hayata geçirme potansiyelini vurguluyor. Her tasvir aynı zamanda bir değer biçme eylemini, her isimlendirme ve konumlandırma yalnızca görüleni değil, görülebilir olanı, göze çarpmaya hazır olanı ve içinde bulunduğu ilişkiler yordamıyla görünürlük kazananı ortaya koyuyor.

  Şair kim, dünyada ne görüyor, dünyayı nasıl algılıyor gibi sorulardan uzaklaşıp dünya hangi şartlar altında görünür bir hâl alıyor ve görünürlük algıda ne tür duyarlılıklar yaratıyor gibi sorulara yönelmek Klee’nin şiirlerini daha iyi anlamamıza olanak sağlayacaktır." (Melih Levi, kitaptaki Önsöz`den)

  "Paul Klee’de,
  dünyanın nesneleri
  düzene kavuşur, –
  görülüyor ki o sadece
  onların yazdırdıklarını kâğıda geçiyor.
  Düzenlenişini imgelerin
  formların
  buradan çizilecek sonuçlarla
  sabitlenmesi ve dengelenmesi düşüncelerin
  tümevarımı, tümdengelimi görüntülerin,
  ve düzenlenişi görüntülerin
  saklı hissi arayışı
  akıldaki imgelerin aydınlanışı –
  bunun gibi şeyler, bence, sanatıdır onun." (Antonin Artaud)

Anlaşılamam Bu Dünyada Asla Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.