120,00 TL
85,20 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
34,80 TL
Ali B. Ebi Talib Divanı Hakkında Bilgiler
Türü: Tasavvuf Mezhep ve Tarikat Kitapları
Sayfa Sayısı: 310
ISBN: 9786053511090
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2014
Nevzat H. Yanık
Nevzat H. Yanık
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ali B. Ebi Talib Divanı Kısa Özet

  Hz. Ali’nin şiirlerinde Kur’an ve sünnetin etkisi açıkça görülmektedir. Kaside ve kıtalarının pek çoğunda Peygamber (S.A.V.) sevgisi ve ona yakınlığı ile övünmesi ön plana çıkar. Yüce Allah’a yakarışını dile getirdiği münacat şiirleri ve başta Peygamber Efendimiz (S.A.V.) olmak üzere, yüce şahsiyetler için söylediği mersiyeler şayan-ı hayrettir.

  Öğüt türünden şiirlerinde ilme ve akla vurgu yapar. Nefis terbiyesi, eğitim, dürüstlük, cömertlik, dünya malına önem vermemek, adabı-ı muaşeret ve olgun bir insanın sahip olması gereken seciyeler üzerinde durarak hayat dersleri verir. Zaman zaman insanların vefasızlığından ve yapılan haksızlıklardan söz eder.

  Savaş şiirlerinde, müşriklerle yapılan savaşlarda Müslümanların gösterdiği kahramanlıkların öyküsünü anlatır. Savaş şartlarında hasmını psikolojik olarak etkisiz hale getirmek için veya meydan okuyan birine cevaben söylediği recezleri, onun İslâm uğrunda ölümü nasıl hiçe saydığını gösteren belgelerdir.

  İlminin ve kahramanlığının yanı sıra Arap dilini ustaca kullanan ve gramer yazımında öncülük ettiği çoğunlukça kabul edilen Hz. Ali’nin güzel ve etkili söz söyleme yönü Dîvânın Arapçasında açıkça görülmektedir. Bu bakımdan erbabınca değerlendirilmesi için Diivanın Türkçe çevirisi ile birlikte Arapçası da verilmiştir.

 • 2. Hamur

Ali B. Ebi Talib Divanı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.