sadsad x
asdasd
16,00 TL
11,52 TL
%28 indirim
Alevilikte Cem Hakkında Bilgiler
Türü: Alevilik-Bektaşilik Kitapları
Sayfa Sayısı: 85
ISBN: 9789756791790
Kapak: Ciltsiz
Mehmet Yaman
Mehmet Yaman
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Alevilikte Cem Kısa Özet

  Mehmet Yaman (Dede) 1940 yılında Erzincan'ın Ocak Köyü'nde doğmuştur. Karaca Ahmet Sultan evlatlarından Seyyid Hıdır Abdal sultan'ın türbesi bulunan köy, yediyüz yıldır "Düşkünler Ocağı" görevini  sürdürmektedir.

  İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1967 yılında mezun olan Mehmet Yaman Dede Pertevniyal Lisesi ve diğer bir çok eğitim kurumlarında öğretmenlik yapmıştır.

  Arapça, Farsça ve İngilizce bilen araştırmacı-yazar'ın kimi yayınları ve çalışmaları şunlardır:

  Gerçekler Gazetesi, Karaca Ahmet Sultan'ın Hayatı, Abdal Musa Sultan, Seyyid Nizamoğlu, Gülizar-ı Hasaneyn, Seyyid Safi Buyruğu, Ebül Vefa, Onaltıncı Asırda Rafizilik-Bektaşilik, Makalat, Alevilik (İnanç-Edeb-Erkan) Fevaid, Virani Baba, İmam Cafer Buyruğu, Şahkulu Sultan'ın Hayatı. Küçük yaşından beri Cem Törenlerinde bulunan Mehmet Yaman Dede, aynı kutsal hizmetleri kurucusu olduğu Karaca Ahmet ve Şahkulu Dergahlarında sürdürmüş, ayrıca önce Şahkulu'nda açılmasını başlattığı "Alevilik Kursları"nı daha sonra Avrupa'ya taşımış, özellikle Almanya'nın Mahhneim kentindeki Alevi Kültür merkezi'nde üç yıldır açtığı kurslarda "Alevilik İlkeleri, İnancı, Oniki Hizmet ve Cenaze Hizmetleri..." gibi konularda öğrenci yetiştirmiş ve sertifikalarına vermiştir. Bu sayede, bundan sonra Mahhneim AKM'de dede, zakir, rehber, oniki hizmet yönünden bir sıkıntı kalmamıştır. Dileriz ki her Alevi örgütü bu çalışmaları bir an önce başlatsın.

  Osmanlıca'yı (eski yazı) da bilen Mehmet Yaman Dede, köylerimizden topladığı yüzlerce el yazması kitabın arşivini kurmuş, dedelerimizin getirdiği şecereleri de Türkçe'ye çevirmektedir. Köylerinde ve ellerinde el yazması bulunan canlarımız kendisine başvurabilir.

Alevilikte Cem Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.