sadsad x
asdasd

Alemin Nizamı İçin Hikmetli Yöntemler

İlke Yayıncılık
16,00 TL
10,40 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
5,60 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Alemin Nizamı İçin Hikmetli Yöntemler Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 104
ISBN: 9786055961787
Kapak: Ciltsiz
Hasan Kâfî Akhisarî
Hasan Kâfî Akhisarî
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Alemin Nizamı İçin Hikmetli Yöntemler Kısa Özet

    Bosnalı Hasan Kâfî Akhisârî (ö. 1616), devrinin önde gelen Osmanlı âlimleri arasında yer alır. Müderrislik ve kadılık görevlerinde bulunmuş, çeşitli alanlarda eserler kaleme almıştır. Bu eserler arasında yer alan *Usûlü’l-Hikem fî Nizâmi’l-Âlem*, Osmanlılarda devlet düzenine dair eleştirel analizler içeren, ıslah çözümleri öneren siyasetnâmelerin öncülerinden biridir.

    Akhisârî’nin çok yönlü bir âlim olması ve sahip olduğu teorik bilgiyi devlet idaresinde edindiği pratik tecrübe ile birleştirerek özlü bir eser meydana getirmesi sebebiyle Usûlü’l-Hikem, yazıldığı devirden itibaren çok ilgi görmüş, hem ulemânın hem de devlet adamlarının takdirini kazanmış, başta müellifin kendisi tarafından olmak üzere birkaç defa tercüme edilmiş ve daha sonra yazılan siyasetnâmelere de örneklik teşkil etmiştir.

    Elinizdeki neşirde, Akhisârî ve eserleri hakkında geniş bir incelemeyle birlikte, Usûlü’l-Hikem’in Arapça aslı ve müellifin Osmanlı Türkçesine yaptığı tercüme esas alınarak eser günümüz diline aktarılmıştır.

Alemin Nizamı İçin Hikmetli Yöntemler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.