280,00 TL
218,40 TL
%22 indirim
Kazancınız
:
61,60 TL
Aile Arabuluculuğu Hakkında Bilgiler
Türü: İslam Hukuku Kitapları
Sayfa Sayısı: 368
ISBN: 9786057382634
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2023
satis-icon
Satış Rakamları 1 adet satılmıştır.
Ahmet Kaşdibi
Ahmet Kaşdibi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Aile Arabuluculuğu Kısa Özet

    Son yıllarda Türk toplumunun yaşamış olduğu sosyal, kültürel ve ekonomik değişimler aile yapısını da derinden etkilemiş ve güçlü aile yapımızı bozmaya başlamıştır. İstatistiki verilere göre, artık her yıl evlenen 3 çifte karşılık 1 çift boşanmaktadır. Boşanma sayısındaki bu artışın etkilediği kişi ve alanlar açısından bakıldığında, ailedeki çözülmenin toplumun önemli bir sorunu haline geldiği anlaşılmaktadır.
    Ailedeki çözülmeyi önlemek için, evlilik kurumunu sağlam bir temele oturtmanın yanında mevcut yapının da korunması ve aile içi çatışma ve gerilimlerin etkin yöntemlerle azaltılması gerekmektedir. Bu araştırma, aile içindeki çatışma alanlarının günümüz şartlarına göre nasıl azaltılabileceği ya da engellenebileceği problemini konu edinmektedir. Araştırmada problemin çözümüne yönelik olarak dünya genelindeki bazı uygulamalara yer verilmiş ve İslam aile hukukunda yer bulan aile hakemliği müessesesinin problemin çözümüne yönelik katkılarının neler olabileceği tartışılmıştır.
    Bu çalışmada İslam aile hukukunda yer bulan ve bir anlamda aile arabuluculuğu işlevini yerine getiren aile hakemliği müessesesinin Hz. Peygamber (S.a.v.) ve sahabe dönemindeki uygulamalarına yer verilerek bu müessesenin eşler arasındaki problemlerin çözümüne yönelik katkılarının neler olabileceği tartışılmıştır. Ayrıca bu müessesenin günümüz şartlarında uygulanabilirliği üzerinde durulmuştur.

  • 2. Hamur

Aile Arabuluculuğu Hakkında Yorumlar