100,00 TL
75,00 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
25,00 TL
Ahmet Paşa Hakkında Bilgiler
Türü: Biyografik ve Otobiyografik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 216
ISBN: 9789753381055
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2012
satis-icon
Satış Rakamları 42 adet satılmıştır.
Turgut Karabey
Turgut Karabey
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ahmet Paşa Kısa Özet

  Ahmet Paşa, Anadolu’da 15. yüzyıl Türk şiirini etkisi altına alan büyük ve tanınmış şâirlerden biridir. Bu yüzyılda, divan şiirinin gelişmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Ahmet Paşa, divan şiirinin gelişmesinde bir aşama kabul edildiği için kendi devrinden başlayarak da Tanzimat dönemine kadar kaynaklar ondan övgüyle söz etmişlerdir. Yetenekli ve güçlü bir şair olduğundan dolayı devrinde beğenilip kısa zamanda tanınmıştır.

  Bu kitabın Birinci Bölüm’ünde Ahmed Paşa’nın hayatı, edebî kişiliği ve eseri; ikinci bölüm’ünde bazı şiirlerinin açıklamaları verilmiştir. Bu açıklamalar yapılırken öğrencinin yararlanması için beyitlerde geçen yabancı kelimelerin bugünkü anlamları verilmiş, beyitler günümüz Türkçesiyle düz yazıya çevrilmiş ve beyitlerdeki edebî sanatlar ayrıntılı olarak gösterilmiştir.

  ,Beyitlerin açıklamalarında bazı tekrarlar göze çarpacaktır. Öğrencilerin bu yolla eski şiirin estetik dünyasına girebileceği tahminiyle, beyitleri daha iyi anlayabilmeleri, bunlardaki edebî sanatları ve mazmunları kolayca kavrayabilmeleri için bu tekrarlar kitaptan çıkarılmadı.

  Üçüncü bölüm ise açıklamaları yapılan şiirlerin eski harfli metinlerinden oluşmaktadır.

 • 2. Hamur

Ahmet Paşa Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.