220,00 TL
156,20 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
63,80 TL
Ahlakın Soykütüğü Hakkında Bilgiler
Türü: Etik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 172
ISBN: 9786059872799
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
satis-icon
Satış Rakamları 14 adet satılmıştır.
Friedrich Wilhelm Nietzsche
Friedrich Wilhelm Nietzsche
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ahlakın Soykütüğü Kısa Özet

    ietzsche`nin eski arkadaşı Paul Rée`nin ahlakın kökeniyle ilgili kitabına (The Origin of the Moral Sensations) yanıt olarak kaleme aldığı üç denemeden oluşan bu kitap yazarın en uzun soluklu ve iç tutarlılığa sahip çalışmalarından biridir. Kitabı oluşturan denemelerin üçü de İyinin ve Kötünün Ötesinde`de dile getirilen Hıristiyan ahlakı eleştirisini daha ileriye taşımaktadır. 

    "İyi" "kötü" ve "fena" gibi sözcüklerin dilbilimsel analiziyle başlayan birinci denemede Nietzsche "efendi" ahlakı ve "köle" ahlakı dediği iki kavram arasında karşıtlık kurarak gücün ve eylemin nasıl da sıklıkla yerini edilginliğe ve nihilizme bıraktığını gösteriyor. Suç ve cezanın kökenini irdeleyen ikinci deneme adalet kavramının nasıl doğduğunu ve bu kavramın içselleştirilmesinin "ruh" denilen şeyin gelişimine nasıl yol açtığını ortaya koyuyor. Üçüncü denemede Nietzsche çileci ideallerin anlamını çözümlüyor. 

    Nietzsche`nin niyeti çileci idealleri "köle" ahlakını ya da içselleştirilmiş değerleri bir çırpıda yadsımak değildir; onun temel kaygısı kültürün ve ahlakın ebedi gerçeklikler olmaktan çok insan yapısı kavramlar olduklarını göstermektir. Ulaştığı yargılara katılabilir ya da katılmayabilirsiniz; ama Nietzsche öylesine açık seçik ve parlak bir dille yazıyor ki Ahlakın Soykütüğü`nü okurken kendinizi canlanmış ve coşkulu hissedeceksiniz.

  • 2. Hamur

Ahlakın Soykütüğü Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.