sadsad x
asdasd

Adıyaman' da Bir Sahabi - Safvan b. Muattal ve İfk Hadisesi

Kayıhan Yayınları

Ebubekir Aytekin

40,00 TL
26,80 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
13,20 TL
Adıyaman' da Bir Sahabi - Safvan b. Muattal ve İfk Hadisesi Hakkında Bilgiler
Türü: İslami Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 200
ISBN: 9786059669368
Kapak: Ciltsiz
Ebubekir Aytekin
Ebubekir Aytekin
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Adıyaman' da Bir Sahabi - Safvan b. Muattal ve İfk Hadisesi Kısa Özet

  Allah’ın (c.c.) cihad emrine uymak ve Hz. Peygamberin (s.a.v.) bir sözüyle o yüce makama (şehadet) ulaşmak için sahabilerinin birçoğunun Mekke ve Medine’den yüzlerce hatta binlerce kilometre uzaklarda vefat ettiği veya şehit olduğunu tarihi kaynaklardan anlıyoruz.

  Anadolu, Kuzey Afrika, Kafkaslar, Uzakdoğu, Orta Asya ülkelerinde çok sayıda sahabe mezarları bulunmaktadır. Çünkü onlar Kur’anın mesajını doğru anlamışlar, Allah ve Resulünün sevgisi ile Allah yolunda cihad etmeyi babalarından, evlatlarından, kardeşlerinden, eşlerinden, aşiret ve kabilelerinden, mallarından, ticaretlerinden ve evlerinden daha çok sevmişlerdi. Nitekim bu konuda Kur’an’ı Kerim açık ve net mesajlar vermektedir.

  Kuran’ın mesajına muhatap olan sahabi *sabır ve cihad* kelimelerini adeta kendilerine parola edinmiş ve hiç tanımadıkları, bilmedikleri ve hatta duymadıkları topraklarda şehadet makamına erişmişlerdir.

  İşte bunlardan biri de Hz. Ömer (r.a.) zamanında İ’yad b. Ganam komutasındaki ordularla buralara gelen ve kırk yıla yakın, bu topraklarda sabırla cihad edip şehid olan Safvan b. Muattal El Sülemi el Zekvani dir.
  Samsat topraklarında medfun bulunan bu mübarek sahabi Nur Suresiyle aklandığından olmalı ki yörede *Ak Sahabe* olarak adlandırılır.

  İstanbul’da medfûn bulunan Halid b. Zeyd El Ensari (Eyüp Sultan) ile Adıyaman Samsat’ta bulunan Safvan b. Muattal kabirleri tarihi kaynaklarla tesbit edilmiş ve oralara türbeleri yapılmıştır.

  Eserimiz, bu topraklarda kırk yıl kadar yaşayıp şehid olan bu mübarek sahabinin bilinmesi, tanınması ve hayatından ibret alınması ümidiyle kaleme alınmıştır.

Adıyaman' da Bir Sahabi - Safvan b. Muattal ve İfk Hadisesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.