sadsad x
asdasd

Abdullah B. Amr ve Es - Sahifetü’s - Sadıka’sı

Akademisyen Kitabevi
32,00 TL
27,20 TL
%15 indirim
Abdullah B. Amr ve Es - Sahifetü’s - Sadıka’sı Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer
Sayfa Sayısı: 342
ISBN: 9786052581490
Kapak: Ciltsiz
Veysel Özdemir
Veysel Özdemir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Abdullah B. Amr ve Es - Sahifetü’s - Sadıka’sı Kısa Özet

  Abdullah b. amr'ın israiliyyat ile ilişkisinin boyutlarını ortaya koymak, bu bağlamda durumuna netlik kazandırmak ve tasnif dönemi eserlerinde dağınık bir şekilde bulunan es-Sahifetü's-Sadıka'yı yeniden bir araya toplamak amacıyla yapılmış olan bu çalışma; bir giriş ve üç bölüm üzerine bina edilmiştir.

  Buna göre girişte; araştırmanın konusu, önemi, metodu, sınırlandırması ve kaynaklar gibi teknik konular hakkında bilgi verilmiştir.

  Birinci bölümde; abdullah b. amr'ın yaşadığı yerler ve hayatı, onun kültürel kimliğinin nasıl teşekkül ettiği ve nerelerden beslendiğini ortaya koyacak tarzda incelenmiştir.

  Abdullah b. amr ve israiliyyat'la ilişkisi adlı ikinci bölümde; israiliyyat ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve islam dininde israiliyyat'a dair bakış açısı oluşturan önemli delillerden biri olan *Ve haddisu an beni israile…* hadisi ve onun sahabi ravisi olan abdullah b. amr ve bu rivayet karşısındaki tutumuna değinilmiştir. Bunlara ilaveten, abdullah b. amr'ın Süryanice bilgisi ve kadim kitapları okuması, Yahûdi kültürü karşısındaki tutumu, israili rivayetlerle meşhûr raviler ve bunlarla ilişkisi, israiliyyat'tan olma ihtimali bulunan rivayetleri ve bu rivayetlerin değerlendirilmesi gibi konular da incelenmiştir.

  Üçüncü bölümde ise; hadis kitabeti, abdullah b. amr'ın kitabet karşısındaki tutumu, es-Sahifetü's-Sadıka'nın abdullah b. amr'a nispeti, es-Sahifetü's-Sadıka'nın ricali, *an ebihi an ceddihi* isnadının tahlili, es-Sahifetü's-Sadıka'nın metin inşa denemesi ve onunla ilgili teknik bilgiler ile muhtevası incelenmiştir.

Abdullah B. Amr ve Es - Sahifetü’s - Sadıka’sı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.