sadsad x
asdasd

Abdülhamid’in Dış Politikası

Kronik Kitap

Feroze A. K. Yasamee

35,00 TL
19,25 TL
%45 indirim
Kazancınız
:
15,75 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Abdülhamid’in Dış Politikası Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 376
ISBN: 9789752430341
Kapak: Ciltsiz
Feroze A. K. Yasamee
Feroze A. K. Yasamee
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Abdülhamid’in Dış Politikası Kısa Özet

  Abdülhamid`in Taktik ve Stratejik Dünyası

  *Feroze Yasamee, çalışkan, geniş bilgili ve 19. yüzyıl Osmanlı-Balkan tarihinin üstadı bir tarihçi. Sultan Abdülhamid ve döneminin dış politikası için ciddi okuma yapmak isteyenlere tavsiye edilir.*

  İlber Ortaylı

  Büyük zayiatlar verildiği, önemli toprakların kaybedildiği ve mali olarak kriz boyutunda sorunların yaşandığı bir dönemde tahta çıktı II. Abdülhamid. Hemen peşinden gelen siyasi kargaşa ortamı, meşrutiyet taraftarlarının faaliyetleri ve Sultan Abdülaziz’in şüpheli intiharı, Düvel-i Muazzama (Büyük Güçler) için *hasta adam*ı artık ortadan kaldırmak için uygun bir zemin hazırlamış gibi görünüyordu.

  Abdülhamid dönemi ile ilgili yaptığı çalışmalarla tanınan Feroze A. K. Yasamee, Abdülhamid’in Dış Politikası kitabıyla arşiv belgelerinin eşliğinde ve son derece itidalli bir üslupla Düvel-i Muazzama karşısındaki Osmanlı’nın nasıl ayakta kaldığını anlatıyor. Ayastefanos, Berlin, Kıbrıs Anlaşmaları, Almanya ile kurulan yakınlık, Mısır krizi, Rusya ile yaşanan gerginliğin yumuşatılması, Sudan’daki gelişmeler, Doğru Rumeli krizi ve çözümü, Batum, Boğazlar, Mısır, Bulgar krizi, Akdeniz Mutabakatı, Üçlü İttifak, Mısır Anlaşması gibi son derece kritik konuları derinlemesine analiz eden Yasamee, ortaya çok özgün bir Abdülhamid portresi çıkarıyor.

  Sadece Osmanlı arşivlerinden değil Almanya, İngiltere, Avusturya, Yugoslavya, Bulgaristan ve Rus arşivlerinden de yararlanarak hazırlanan ve dönemle ilgili yerli-yabancı tüm çalışmalarda mutlaka atıfta bulunulan bu kitabın, Türkiye’de II. Abdülhamid’e dair yeni bir bakış açısı kazandıracağını düşünüyoruz.

Abdülhamid’in Dış Politikası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.