A. Cahit Zarifoğlu - Acz Kitabı

Beyan Yayınları

Osman Koca

400,00 TL
280,00 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
120,00 TL
A. Cahit Zarifoğlu - Acz Kitabı Hakkında Bilgiler
Türü: Biyografik ve Otobiyografik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 384
ISBN: 9789754737509
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2017
satis-icon
Satış Rakamları 89 adet satılmıştır.
Osman Koca
Osman Koca
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • A. Cahit Zarifoğlu - Acz Kitabı Kısa Özet

  Ülkemizde sanatçı ve düşünür olmanın zor yanlarından biri ve belki de ilki; yaşarken içinde bulunduğunuz toplum tarafından anlaşılamamanızdır. Özelde Müslüman, genelde üretken tüm insanlar için yazık ki; bu, böyledir..

  Kültür, düşünce ve yazın hayatının hemen her türünde eser veren çok yönlü sanatçımız Cahit Zarifoğlu da, işte öylesi üretken kalemlerden biri hiç kuşkusuz.. Kırk yedi yıllık hayatına dokuz çocuk kitabı, iki roman, dört şiir kitabı, çok sayıdaki denemelerinden derlenmiş iki deneme, bir günlük, bir tiyatro, bir tez ve bir piyes olmak üzere 21 eser sığdırmış.

  Derdi olan biriydi Cahit Zarifoğlu.. Hemen bütün eserlerine açık ya da gizli bir şekilde sirayet eden *İslam, Ümmet, Müslüman, edep, üretkenlik, kitap, çalışmak, şahsiyet, ilke vb.* gibi kavramları işledi durdu. Suskunluğunu bir kenara atıp iki yüzlü Batı Dünyası’na ve onun kültürel kodlarına karşı onurlu bir mücadele verdi.

  İnsan tabiatı gereği nisyanla malul.. Zamanla zemine düşülmeyen her bir not; tarihin nankör, dipsiz, kuytu köşelerinde unutulup gidiyor. Sonra öyle bir vakte eriyoruz ki; duygu ve düşünce dünyamızın kandilleri bir bir sönüveriyor. Ardından ağır ve kesif kesif karanlıkta kah el, kah ayak yordamıyla hayata tutunmaya çalışıyoruz.

  Kaldı ki içinde yaşadığımız coğrafyayı ve dolayısıyla halklarını; fikir dünyamızın öncü şahsiyetleriyle tanıştırmak her şeyden önce İslâmî ve insânî olarak tarihin bize yüklediği hayati vazifelerden biridir.

  İşte bunun için bugünün ve yarının gençleri Cahit Zarifoğlu’nu tanısın, ansın, anlasın istedik. Hakkında sahih, sağlam, tutarlı bilgilere sahip olsun. İnsan olduğunu aklından çıkarmadan, bazı aklı evvellerin yaptığı gibi onu sanatsal putlara çevirmesin. Düşünce güneşinin verimi olan müktesebatıyla ne laf kalabalığı yapsın, ne hariçten gazel okusun.

  Bu şuurla hareket ederek başladık çalışmamıza. Cahit Zarifoğlu hakkında alanında etkin ve yetkin sanat ve düşün insanlarını belirledik. Onlarla temaslar kurduk, değerlendirmelerini aldık. Bu arada kitabımızı görsellerle destekleyip farklı bir boyut eklemek istedik. Bunun için Cahit Bey’in ailesinden ve yakın dostlarından yardım aldık.
  Karınca kararınca da olsa ilim dünyasına biyografik bir metin bırakmaya gayret ettik.
  Sonuçta gayret bizden, takdiri Rabbimizdendir.

  Osman Koca (Editör)

 • 2. Hamur

A. Cahit Zarifoğlu - Acz Kitabı Hakkında Yorumlar