sadsad x
asdasd

2. Abdülhamid’in Tarımsal Kalkınma Hamlesi

Akademisyen Kitabevi

Oktay Kızılkaya

25,00 TL
22,50 TL
%10 indirim
Kazancınız
:
2,50 TL
Alışveriş Listeme Ekle
2. Abdülhamid’in Tarımsal Kalkınma Hamlesi Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 104
ISBN: 9786052396216
Kapak: Ciltsiz
Oktay Kızılkaya
Oktay Kızılkaya
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • 2. Abdülhamid’in Tarımsal Kalkınma Hamlesi Kısa Özet

  İnsanlığın iktisadi tarihi kıt kaynakların paylaşılması üzerine ku­ruludur. Özellikle Sanayi Devrimi, insanların büyük bölümünü topraktan kopararak kentlere sürüklemiştir. Bu durum tarımsal üretimin azalması yanında nüfusun da artış göstermesine neden olmuştur. Böylelikle insanların doyurulması meselesi sanayi ça­ğındaki dünyanın en büyük sorunu haline gelmiştir.

  Bu sorunla baş etmenin önde gelen metotlarından biri tarım arazilerinin ve­rimini arttırmak amacıyla büyük çaplı sulama projelerinin haya­ta geçirilmesi olmuştur. Osmanlı Devleti de 20. yüzyılın başla­rından itibaren elinde kalan toprakların verimini arttırmak için sulama projelerini gündemine almıştır. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen ilk büyük proje, yüzyıllardır kuraklıkla boğuşan Konya Ovası’nın suya kavuşturulması olmuştur. Konya Ovası Sulama Projesi gerek ihale süreci gerekse inşaat esnasında yaşa­nan sorunlar nedeniyle basit bir projeden öte karmaşık süreçle­rin ortaya çıkardığı çok yönlü bir proje olmuştur.

  Osmanlı Dev­leti’nin hayatta kalma mücadelesi verdiği süreçte gerçekleştirilen bu güzide sulama projesi, I. Dünya Savaşı’nın akabinde Osmanlı Devleti’nin tarihe karışması ile Cumhuriyetimize miras kalan bir tesis olmuş ve yapılan çalışmalarla tekrar hayat bulmuştur.

  Bu çalışma Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde yer alan belge­lerden ve çalışmayı destekleyecek nitelikteki telif eserlerden ya­rarlanılarak hazırlanmıştır. Çalışmamızın Konya Ovası’nın suya kavuşturulmasına yönelik yaklaşık yüz yıldır sürdürülen faali­yetlerin tarihine bir kakı sağlayacağı düşüncesindeyiz.

2. Abdülhamid’in Tarımsal Kalkınma Hamlesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.