sadsad x
asdasd

1980'den Günümüze Küreselleşmenin Demokrasi ve Ulus Devlet Kavramlarına Etkisi Türkiye Değerlendirmesi

Gece Kitaplığı

Fulya Kıvılcım

228,00 TL
148,20 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
79,80 TL
1980'den Günümüze Küreselleşmenin Demokrasi ve Ulus Devlet Kavramlarına Etkisi Türkiye Değerlendirmesi Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 296
ISBN: 9786051807843
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2017
Fulya Kıvılcım
Fulya Kıvılcım
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • 1980'den Günümüze Küreselleşmenin Demokrasi ve Ulus Devlet Kavramlarına Etkisi Türkiye Değerlendirmesi Kısa Özet

    Küreselleşme süreci; ulus-devletin, özerklik ve iktidar kaybı, ulusal egemenlik alanının sarsılması ile *ulus-devletlerin sonu* tartışmalarını gündeme getirmiştir. Küreselleşme sürecinde ulus-devlet, küresel sermayenin çıkarları doğrultusunda yeniden yapılandırılmaktadır. Ulus-devlet, küresel gelişmeler sonucu, daha önceki yüzyıllardaki gibi egemen ve bağımsız devlet olmamaktadır. Küreselleşme sürecinde ulus-devlet, yetki ve egemenliğini ulus-üstü kurumlar ve yerel yönetimlerle paylaşmaktadır.

    Özetle; küreselleşme kavramı ve bu kavramın ulus devlet olgusuna olan etkileri son yılların en fazla tartışma yaratan konularındadır. Bu durumun asıl nedeni küresel sistemin hemen her alanda etkisini göstermesi olarak açıklanabilmektedir.

    Bunun çalışma; küreselleşme sürecinde ulus-devletin, yetki ve egemenliğini ulus-üstü kurumlar ve yerel yönetimlerle nasıl ve ne ölçüde paylaşır hale gelmekte olduğu ve bu sürecin ulus-devleti egemenlik kaybına uğratmakla birlikte, oluşan serbest piyasa düzeni içerisinde, ulus devlete yeni nitelikler ve işlevler kazandırarak varlığını ne şekilde sürdürebileceği ve son olarak da yine bir ulus devlet olan Türkiye’nin de bu süreçten olumsuz etkilenmemesi için, koordinatlarını belirleyerek, Türkiye’nin nasıl bir yol izlememesine yönelik sorulara cevap aramaktadır.

  • 2. Hamur

1980'den Günümüze Küreselleşmenin Demokrasi ve Ulus Devlet Kavramlarına Etkisi Türkiye Değerlendirmesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.