17. Yüzyılın İkinci Yarısında Amasya

Hiperlink Yayınları

Sibel Kavaklı Kundakçı

450,00 TL
346,50 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
103,50 TL
17. Yüzyılın İkinci Yarısında Amasya Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 354
ISBN: 9786059143271
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Sibel Kavaklı Kundakçı
Sibel Kavaklı Kundakçı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • 17. Yüzyılın İkinci Yarısında Amasya Kısa Özet

  17. yüzyılın ikinci yarısında Amasya Tarihi başlıklı çalışmada, Amasya’da sosyal hayat temas işlenmiştir. Birinci bölümünde,öncelikle Amasya’nın tarihî hakkında çeşitli bilgiler verilerek, Amasya sancağının fiziki yapısı ve kalesi ele alınmış ve Amasya mahalleri değerlendirilmiştir. Amasya’nın sancak-kaza ilişkisi, Amasya’nın Osmanlı idarî teşkilatındaki yeri, Amasya, sancak ve kaza arasındaki ilişki ve sancağın kazaları ve nahiyeleri belirlenmiştir.
  Amasya sancağında görev yapan yöneticilerin anlatıldığı kitabın ikinci bölümünde, sancakta hem idarî hem de adlî yönetimde yer alan görevlilerin isimleri ve görev süreleri tespit edilmeye çalışılmıştır.

  Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Amasya mahkemesi ele alınmıştır. Mahkemenin yeri ve mahkemedeki davaların konuları belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca taraflar unvanlarına göre askerî-reaya, kadın-erkek, müslim-gayr-i müslim şeklinde incelenmiştir. Son olarak bu bölümde, Amasya’ya yakın-geniş ve uzak çevreden gelenler, mahkeme kayıtlarına göre değerlendirilmişlerdir.

  Kitabın dördüncü ve son bölümünde kamusal ve özel alan ayrımı ışığında, Amasyalıların gündelik yaşamlarına değinilmiştir.

  Değerlendirilen dönemde Amasya’da yaşayan yöneticilerin, reayanın, kadın ve gayr-i müslimlerin kamusal alandaki yaşamlarıyla birlikte gündelik yaşamları da ele alınmıştır. Yine kamusal alan kapsamında Amasya çarşılarından hanlarından, mahalleleri, evleri ve tipik bir Amasya ailesinden bahsedilmiştir. Kitap, Amasya’nın Osmanlı klasik dönem yapısını merak eden araştırmacı ve okuyucuların ilgisini çekecek ve geçmişe ışık tutacak sayısız örnek ve olayla zenginleştirilmiştir.

 • 2. Hamur

17. Yüzyılın İkinci Yarısında Amasya Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.