13. Yüzyıldan 21. Yüzyıla Nasreddin Hoca

İnsan Yayınları

Ejder Okumuş

130,00 TL
91,00 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
39,00 TL
13. Yüzyıldan 21. Yüzyıla Nasreddin Hoca Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 247
ISBN: 9789755747927
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
satis-icon
Satış Rakamları 8 adet satılmıştır.
Ejder Okumuş
Ejder Okumuş
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • 13. Yüzyıldan 21. Yüzyıla Nasreddin Hoca Kısa Özet

    Fıkraları asırlardır çok geniş bir coğrafyada yaygınlık kazanmış olan Nasrettin Hoca, on üçüncü yüzyıldan bugüne kadar dünyada giderek artan oranda bir tanınırlığa kavuşmuştur. O bir dünya bilgesi, düşünürüdür. Bugünün küreselleşme sürecinde Avrupa ve Amerika da dahil birçok ülkede, özellikle İslam toplumlarında ve Türklerin yaşadıkları coğrafyalarda halkların belleklerinde, dillerinde, şakalarında varlık bulurken; entelektüel düzlemde daha geniş ve derin düzeyde, canlı bir biçimde varlık sahnesinde yer almaktadır. Birçok ülkede Hoca, romanlara, öykülere, akademik araştırmalara, filmlere, resimlere, karikatürlere, tiyatrolara konu olmuş ve olmaya devam etmektedir.

    Nasreddin Hoca, çağını aşan ender şahsiyetlerdendir. Ünlü düşünür, fıkralarıyla, sözleriyle, olaylara bakış açısıyla, tefekkürü ve felsefesiyle kendi çağından yaklaşık yedi asırlık büyük bir zaman geçmesine rağmen, sadece Türkiye`de ve diğer İslâm ülkelerinde değil, bütün dünyada etkili bir biçimde mesajının güçlü varlığını hissettirmektedir. İyi bir düşünür ve gözlemci olduğu anlaşılan Nasreddin Hoca, toplumların bir yandan pek çok imkân elde ettiği, bir yandan da özellikle derin eşitsizlik, haksızlık ve mağduriyetlerle karşı karşıya kaldığı günümüz dünyasında insanlığa önemli mesajlar sunmaktadır.

    Bu kitap, Nasreddin Hoca hakkında farklı yazarların kaleminden çıkmış çeşitli yazılardan meydana gelmektedir. Yazılarda Hoca`nın pek çok yönünü görme imkânı bulmaktayız.

  • 2. Hamur

13. Yüzyıldan 21. Yüzyıla Nasreddin Hoca Hakkında Yorumlar