sadsad x
asdasd
Ziya Tanalı Hakkında Bilgiler
Türü: Mimarlık Kitapları
Sayfa Sayısı: 255
ISBN: 9789944899901
Kapak: Ciltsiz
Zeynep Onur
Zeynep Onur
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Ziya Tanalı Kısa Özet

     2008 Ulusal Mimarlık Ödülleri ve Sergisi kapsamında değerli mimar Ziya Tanalı, *Sinan Ödülü*ne değer görülmüştü. Seçici Kurul, ödülü verirken Tanalı’yı şu sözlerle tanımlamıştı: *Mimarlık mesleğine mimar, eğitimci, eleştirmen, yazar, yönetici olarak yaptığı çok boyutlu katkının yanı sıra, meslek hayatı süresince gerek mimarlık ürününün kalitesine yönelik sürdürdüğü taviz vermez tutum, gerekse mimarlığın eleştirel kültürünün yerleşmesine katkıları, yapıtlarının barındırdığı arka plan düşünce zenginliği, ince ayrıntı kalitesi, yalın bir mimari dil ile ulaşılan zenginliği öncelikli kılan kararlı tutumu nedeniyle ödüle değer görülmüştür.*

    Mimarlar Odası 2008 yılında düzenlenen programın 11. döneminden itibaren *Sinan Ödülü* alan mimar/ların üretimlerini derlemek ve mimarlık kamuoyuna sunmak amacıyla SİNAN ÖDÜLLÜ MİMARLAR PROGRAMI’nı başlattı. Program, bu kapsamda mimar/ların etkinliğinin ve üretimlerinin değerlendirildiği bir panel, üretimlerinden oluşan bir sergi ve tümünü kapsayan bir kitabın yayımlanmasını kapsıyor. Programın ilki ise, *Ziya Tanalı 1965-2009* başlığı altında retrospektif bir sergi ve Tanalı mimarlığının değerlendirildiği, akademi, mimarlık profesyonelleri ve mimarlık öğrencilerinden yoğun bir katılımla Nisan 2009’da gerçekleşen bir panel ile yapıldı. Program, editörlüğünü Zeynep Onur'un yaptığı Tanalı hakkındaki monografi çalışması ile tamamlandı.

    Zeynep Onur'un Tanalı ile yaptığı söyleşiler, Tanalı'nın mimarlığı üzerine düşünceler, mimarlık ve kişilik eğitiminin sorgulanması üzerine yazıların yanı sıra kitapta, Tanalı'nın bugüne kadar ürettiği yapı ve projeleri ayrıntılı bir katalogda biraraya getirildi. Mimarın bugüne kadar yayımlanmamış önemli yazıları ile birlikte, program kapsamında düzenlenen panelde Özlem Taşkın Önen, İlhan Kesmez, Zeynep Onur, Güven Arif Sargın ve Abdi Güzer’in Tanalı mimarlığı üzerine yaptığı değerlendirmeler yer alıyor.

Ziya Tanalı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.