Zilyetlikten Kaynaklanan Tescil Tapu İptali ve Tescil Davaları 2 Cilt Takım

Adalet Yayınevi

Süleyman SAPANOĞLU

370,00 TL
336,70 TL
%9 indirim
Kazancınız
:
33,30 TL
Zilyetlikten Kaynaklanan Tescil Tapu İptali ve Tescil Davaları 2 Cilt Takım Hakkında Bilgiler
Türü: Ders Hukuku Kitapları
Sayfa Sayısı: 3069
ISBN: 9786055473174
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2010
Süleyman SAPANOĞLU
Süleyman SAPANOĞLU
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Zilyetlikten Kaynaklanan Tescil Tapu İptali ve Tescil Davaları 2 Cilt Takım Kısa Özet

  Tescil–Tapu İptali ve Tescil Davaları isimli bu kitabım, daha önce yayımlanan Zilyetlikten Kaynaklanan Tescil Davaları ve Tapulu Taşınmaz Mülkiyetinin Tapu Dışı Yollardan Kazanılması isimli kitaplarımın birleştirilmiş, genişletilmiş ve gözden geçirilmiş ikinci baskısıdır.

  Ülkemizde kadastro çalışmalarının henüz tamamlanmamış ve yurt topraklarının bir bölümünün tapusuz olması nedeniyle olağanüstü zamanaşımı/zilyetlik yolu ile taşınmaz mülkiyetinin kazanılması geniş bir uygulama alanı bulmakta ve önemini korumaktadır. Uygulamada gözlemlendiği üzere, bu yoldan taşınmaz mülkiyetinin kazanılmasına ilişkin uyuşmazlıklar büyük oranlara ulaşmaktadır. Bu gerçek göz önünde tutularak, burada TMK. nun 713/1 fıkrasında düzenlenen tapusuz, aynı maddenin 2. fıkrasında düzenlenen tapulu taşınmaz mülkiyetinin olağanüstü zamanaşımı yolu ile kazanılması işlenmiş ve aynı konuları düzenleyen 3402 sayılı Kadastro Kanununun ilgili maddelerine yer verilmiştir.

  Kitapta inceleme konusu maddelerle ilgili açıklamalar yapılmış, işlenen konulara açıklık getiren ve yararlanılan bilimsel eserlere yollama yapılmak suretiyle teoriden yaralanılmış, olağanüstü zamanaşımı / zilyetliğe dayanılarak açılan tescil, tapu iptali ve tescil davalarına ilişkin hükümlerin temyiz incelemesini yapan Yargıtay 8. Hukuk Dairesinin, Hukuk Genel Kurulu ve taşınmaz hukuku ile ilgili uyuşmazlıklara bakan Y. 1. HD. – Y. 7. HD. – Y. 14. HD. – Y. 16. HD. ve 17. HD nin örnek kararlarına yer verilmiştir.

  İncelenen konulara kolaylıkla ve kısa sürede ulaşmak için kitabın baş tarafına içindekiler, sonuna kavramlar ve ilgili kanun maddelerini gösteren fihristler eklenmiştir.

 • 1. Hamur

Zilyetlikten Kaynaklanan Tescil Tapu İptali ve Tescil Davaları 2 Cilt Takım Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.