sadsad x
asdasd

Zebercet'ten Cumhuriyet'e Anayurt Oteli

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
20,37 TL
16,09 TL
%21 indirim
Zebercet'ten Cumhuriyet'e Anayurt Oteli Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı
Sayfa Sayısı: 167
ISBN: 9786053994244
Kapak: Ciltsiz
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Zebercet'ten Cumhuriyet'e Anayurt Oteli Kısa Özet

  Zebercet’ten Cumhuriyet’e *Anayurt Oteli* adlı bu kitap, Murat Belge’nin İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde verdiği Türk Edebiyatı dersinin bir ürünüdür. Yusuf Atılgan’ın bu önemli romanı ders süresince *yakın okuma* yöntemi kullanılarak detaylı bir incelemeye tabi tutulmuştur.

  *Evet, modern romanda her ayrıntının bir anlamı var. Böyle olmasına da kendimizi alıştırmalıyız. Boş durmak yok.* diyen Belge ve öğrencileri romandaki her kavram, sembol ve tema üzerine çeşitli tartışmalar yürütüyorlar. Bu kitap, usta işi ve incelikli bir metni farklı tabakalara ayırarak, küçük parçalardan büyük yapılara uzanan yepyeni bir okuma inşa ediyor. Kitapta, Murat Belge’nin kapsamlı incelemesini takiben; romanın anlatım gücünü, sembollerini, karşıtlıklarını, mekansal öğelerini, farklı yaklaşımlarla Zebercet karakterini, onun özdeşleşme ihtiyacını, ailesini, askerliğini, anılarını, yalnızlığını ve intiharını irdeleyen yazılar yer alıyor. Ayrıca Anayurt Oteli’nin 40. yılında Manisa fotoğrafları, romanın takvimi, soyağacı ve değinilenlerin dökümüne ilişkin ekler de bulunuyor.

  Türkiye edebiyatında oldukça önemli bir yere sahip olan Anayurt Oteli’ne daha yakından bakmak ve Yusuf Atılgan’ı daha iyi anlamak adına yapılan bu çözümlemeler, akademik bir çalışma olmanın ötesinde, genel okuyucunun okuma pratiğinin sınırlarını aşmasını da sağlayacaktır.

  - Radikal Kitap, Toplumsal Tarih, Agos

Zebercet'ten Cumhuriyet'e Anayurt Oteli Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.