sadsad x
asdasd
23,15
18,75
%19 indirim
Zaza Kürtler Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer
Sayfa Sayısı: 192
ISBN: 9786058651678
Boyut: 14 x 0
Kapak: Ciltsiz
Mehmed S. Kaya
Mehmed S. Kaya
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya

Zaza Kürtler Hakkında Yorumlar

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Zaza Kürtler Kısa Özet

  Dünyada çok az bilinen bir toplum olan Zazaca konuşan Kürtlerle ilgili antropolojik-etnografik bir çalışma niteliğindeki Zaza Kürtler kitabı, bu toplumun tasvirini içeren bir çalışma özelliğindedir.

  Zazaca konuşan Kürtlerle ilgili uluslararası ve ulusal düzeyde dilbilim ile ilgili yazılan birkaç eser dışında bu topluma dair literatür çalışmalarının olmadığını söyleyen yazar Mehmed S. Kaya, bu çalışma ile aynı zamanda bu eksikliğe katkı sunmanın yanında başlıca olarak; Zaza toplumunu dünyaya tanıtmayı amaçlamaktadır.

  Yazar Mehmed S. Kaya'nın kaleme aldığı çalışma olan Zaza Kürtler'de işlenen konu başlıkları şöyle: Bölgesel ve mekansal durumları, akrabalık-soy grup ilişkileri, aşiret toplumu ve yaşayış biçimleri, ataerkilliğin baskınlığı, toplum otoriteleri (şeyh, molla), mütekabiliyet, ekonomik sistem, bölgeden nüfus kaçışı, kültür-kimlik olguları, cinsiyet ilişkileri, aile iş bölümü ve din olgusu.

  Ortadoğu sorunlarına yönelik mevcut ilgiyle bağlantılı olarak etnisite, azınlıklar, çok kültürlü toplum, Avrupa'nın ve uluslararası politikanın gelişimi konuları bakımından da güncel bir kitaptır.

  Türkiye'de özellikle 1980 sonrası sıklıkla tartışma konusu olan "Zazalar Kürt müdür, Türk müdür?" sorusuna da önemli bir cevap niteliği taşıyan Zaza Kürtler, bu bağlamda bir başvuru kaynağı olarak görülebilir.

  Zaza Kürtler kitabını, ilk olarak Londra'da I.B. Tauris Yayınevi 2011 yılında İngilizce dilinde yayınladı. 2013 yılı itibariyle Anglofon ülkelerdeki 18 farklı üniversitede ders kitabı olarak okutulmaktadır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.