sadsad x
asdasd

Yunan Cuntası ve Kıbrıs 1967 - 1974

İpek Üniversitesi Yayınları
16,67 TL
13,00 TL
%22 indirim
Yunan Cuntası ve Kıbrıs 1967 - 1974 Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9786056415227
Kapak: Ciltsiz
Tuba Ünlü Bilgiç
Tuba Ünlü Bilgiç
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Yunan Cuntası ve Kıbrıs 1967 - 1974 Kısa Özet

    Kıbrıs sorunu Türk dış politikasının en önemli gündem maddelerinden biridir. Bu nedenle, Kıbrıs konusunda oldukça zengin popüler ve akademik kaynak mevcuttur. Ancak söz konusu çalışmalar meseleyi daha ziyade Türkiye tarafından ele aldıkları için, Kıbrıs sorununun dış politikasında temel sorunsal olarak öne çıktığı bir diğer ülke olan Yunanistan'ın yaklaşımı Türkçe literatürde genel olarak ihmal edilmiştir. Ayrıca, Kıbrıs üzerine yapılmış çalışmalarda, 1967-1974 dönemi, diğer zaman dilimlerine oranla daha az incelenmiş veya akademik araştırmaya tabi tutulmuştur. Bu kitap bahsi geçen boşluğu doldurmayı hedeflemekte ve Yunanistan'ın askeri cunta tarafından yönetildiği 1967-1974 yılları arasındaki Kıbrıs politikasını incelemektedir.

    Kitapta, cuntanın Kıbrıs'a yönelik politikasının derinlemesine anlaşılabilmesi için, öncelikle, Yunanistan'ın kurulduğu on dokuzuncu yüzyılın ilk yarısından 1967 yılına kadar geçen zaman zarfındaki genel Kıbrıs siyaseti anlatılmıştır, ikinci olarak, 21 Nisan 1967 darbesi ile iktidarı ele geçiren cuntanın ideolojisi ve misyonu analiz edilmiş; bu dönemdeki siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmeler özetlenmiştir. Bu şekilde ortaya konan bağlam çerçevesinde de, cuntanın Kıbrıs politikası irdelenmiştir.

    Aşın sağcı subaylardan oluşan cuntanın, Kıbrıs gibi Yunanistan için milli mesele haline gelmiş bir konuda sivil siyasetçilere göre daha milliyetçi politikalar izlemesi ve dolayısıyla Türkiye'ye karşı daha düşmanca bir söylem benimsemesi beklenebilir. Ayrıca, ülke sorunlarının siyasetçilerin beceriksizlik ya da sorumsuzlukları yüzünden çözülemediğini ileri süren askerlerin, Kıbrıs sorununa ilişkin olarak da yeni bir politika geliştirmesinin kuvvetle muhtemel olduğu değerlendirilebilir. Bu kitapta, söz konusu varsayımların doğruluğu sorgulanarak, cuntanın kendine özgü bir Kıbrıs doktrini olup olmadığı araştırılmış; cuntanın Kıbrıs politikasının önceki dönemlerle karşılaştırıldığında devamlılık mı yoksa farklılık mı sergilediği tartışılmıştır.

Yunan Cuntası ve Kıbrıs 1967 - 1974 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.