sadsad x
asdasd
30,00 TL
24,60 TL
%18 indirim
Yümni Divanı Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma-İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 208
ISBN: 9786059100410
Boyut: 16.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Yunus Kaplan
Yunus Kaplan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Yümni Divanı Kısa Özet

    Klasik Türk edebiyatı geleneğinde yetişmiş olan ancak hayatı hakkında kaynaklarda herhangi bir bilgi bulunmayan birçok şair bulunmaktadır. Böyle şairlerin hayatları hakkında yazmış oldukları eserlerde birtakım bilgilere ulaşmak mümkündür. Kaynaklarda hayatı hakkında bilgi verilmeyen; ancak Divan’ındaki bazı şiirlerden hareketle hayatı hakkında birtakım değerlendirme yapılabilen şairlerden biri de Yümnî’dir.

    Yümni’nin bilinen tek eseri şimdilik Divan’ıdır. Şair bu eserinde, Osmanlı’nın 17. padişahı olan 4. Murat’ı övmek ve onun Edirne’ye gelişinden duyduğu sevinci dile getirmek amacıyla iki gazel yazmıştır. Yine bu dönemin şeyhülislamı Zekeriyya-zade Yahya Efendi’yi övmek amacıyla çeşitli kaside ve gazeller yazmıştır. Bu şiirlerden hareketle Yümni’nin Sultan 4. Murat ve Şeyhülislam Yahya Efendi’nin yaşadıkları 17. yüzyılın ilk yarısında hayatta olduğu anlaşılmaktadır.

    Şiirlerinin büyük çoğunluğunu aşıkane ve rindane bir tarzda Şeyhülislam Yahya’ya nazire olarak kaleme alan Yümni, klasik edebiyatın mazmun ve hayallerini şiirlerinde başarıyla kullanan şairlerimizden biridir.

Yümni Divanı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.