Yedikıta Aylık Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 147 Kasım 2020

Yedikıta Dergisi

Kolektif

11,00 TL
10,56 TL
%4 indirim
Kazancınız
:
0,44 TL
Yedikıta Aylık Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 147 Kasım 2020 Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 80
ISBN: 3990000047891
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yedikıta Aylık Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 147 Kasım 2020 Kısa Özet

  Hayvanlar, Âdem Aleyhisselam dünyaya ayak bastığından beri hayatımızın bir parçası. O günden beri de bizim için ya av yahut avcı oldular. Bazılarını süs kabilinden yanımızda taşıdık, ya ölüsünü ya dirisini. Bazıları da gösteriş ve debdebe için bizimleydi, ya ölüsü ya dirisi...

  Önceleri sadece onları avlayarak karnımızı doyuruyor, derilerinden ve yünlerinden giysilerimizi yapıyorduk. Zaman içinde hayvanların, özellikle de atın ehlileştirilmesiyle insanlık tarihi, dönüm noktalarından birini yaşamış oldu. Evet, hayvanlar, insanoğluna hizmet etsin ve işlerini kolaylaştırsın diye yaratılmıştı ama biz onlara savaşmayı da öğrettik. Zira tarih sahnesinin üzeri, ya mukaddes bir dava uğruna yahut beyhude verilen mücadelelerin yaşandığı savaş meydanlarının tozuyla kaplı oldu hep.

  Kendini Kaf Dağı’nda gören insanın değil de sadece hayvanların sahip olduğu özellikler sayesinde bizler, hemcinslerimize karşı zaferler kazandık. Uğradığımız mağlubiyetlerde de bizi yine onlar kurtardı, takipçilerimizden onlar sayesinde kaçabildik.

  Buraya kadarki durum, tabiî ve tarihî seyir içinde makul bir çerçeveye yerleştirilebilir. Fakat bu sessiz dostlarımızın, hiçbir şeyin farkında değillerken, canlı bomba olmak dâhil, birer savaş makinesi hâline dönüştürülmesi ise son asrımızın müthiş(!) ve acımasız icatlarından. Bu ay sizlere, pek çoğunu sokaklarda yahut ağaçlarda gördüğümüz hayvanlara dair farklı bir pencere açıyoruz.

  Hayvanlarda, bizler için alınacak dersler ve ibretler olduğu aşikâr. Nefse zulmetmenin yüzlerce çeşidini gördüğümüz hatta bizzat yaşadığımız şu dünyaya hâlâ rahmet/yağmur yağıyorsa, bir sebebinin de hayvanlar olduğunu unutmayalım ve onlar hakkında Allahü Teâlâ’dan korkalım.

  Keyifli okumalar dileriz.

  Konu Başlıkları: Başka Seçenekleri Yoktu-Savaşların Sessiz Askerleri/Emre Boyacı; 20 Bin Franklık Randevu; Batılı Seyyahların Gözüyle Osmanlı’da Adalet/Kayıhan Çağlar; Gönüllerin Diriliş Müjdesi *İhyâ*/Ahmed Pak; İnsanlığın Onurunu Yerden Kaldıranlar-Osmanlı’da Çöpçüler/Barbaros Doğan; Seyyid Şerif Cürcânî/Soner Demirsoy; Dün Neydi, Bugün Ne? Abdülaziz Han’ın İzmit’teki Muhteşem Kasr-ı Hümayunu Günümüzde Saray Müzesi/Yasin Odabaşı; Değeri Geç Fark Edilen: Domates/Emre Boyacı; Sayılarla Tarih/Ahmet Sarbay…

 • 2. Hamur

Yedikıta Aylık Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 147 Kasım 2020 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.