sadsad x
asdasd

Yaşlanan İnsanlık, Gençleşen Kapitalizm

Agora Kitaplığı

Şükrü Argın

3,00 TL
2,70 TL
%10 indirim
Kazancınız
:
0,30 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Yaşlanan İnsanlık, Gençleşen Kapitalizm Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Ekonomi Kitapları
Sayfa Sayısı: 191
ISBN: 9786051030319
Kapak: Ciltsiz
Şükrü Argın
Şükrü Argın
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yaşlanan İnsanlık, Gençleşen Kapitalizm Kısa Özet

  Daha önce "Nostalji ile Ütopya Arasında" başlıklı bir kitabı bulunan ve ağırlıklı olarak "Birikim" dergisinde çıkmış makaleleriyle tanınan Şükrü Argın'la yapılan bu söyleşi kitabı, tam da kapitalizmin küresel çapta şiddetli bir kriz yaşadığı dönemin ortasında, dünyanın geçirdiği köklü dönüşümlere ve Sol'un önündeki güçlükler ile imkânlara odaklanıyor.

  Argın'ın günümüze dair en çarpıcı gözlemlerinden birisi, kapitalizmin dünyanın her tarafına nüfuz edip "pan-kapitalizm" evresine ulaştığı bir tarihsel kesitte ortaya çıkan siyasetin buharlaşması ve her kesimi içine alan temsil krizi. Bu sürecin asıl kökü, kapitalizmin 1960'lı ve 1970'li yıllarda geçirdiği yapısal dönüşüme dayanıyor. Önce sosyal devleti, sonra Sosyalist Blok'u alt eden dünya kapitalizmi, üretim odaklı bir kapitalizmden tüketim odaklı bir iktisadi sisteme kayıyor. Söz konusu dönüşümün en vahim tarafı, her türlü "kamusal görev yükü"nden kurtulan devletin, şiddetin özelleştirildiği bir süreçte adım adım "saf devlet"e doğru evrilmesi. Buna paralel olarak, "kamusal iyi" kavramının itici gücünden mahrum kalmış insanlığın, faşizmden de ağır sonuçlara yol açabilecek bir yola girmesi.

  Büyük tehlikenin bizi beklediği yer de burası: İnsanlık giderek mecalini yitirirken, kapitalizmin her daim ataklığını devam ettirip gençleşmesi...

   

Yaşlanan İnsanlık, Gençleşen Kapitalizm Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.