Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

70,00 TL
46,90 TL

Yaratıcı olmak öğrenilebilir mi?

İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınları, Türk soyut resminin önemli temsilcilerinden ressam Gülsün Erbil’in yaratıcılık ve sanat eğitimi arasındaki ilişkiyi ele aldığı Yaratıcılığın Ruhu adlı kitabını Ekim 2018’de okurlarla buluşturdu.

Ressam Gülsün Erbil özgün olanın peşinde, sanatla geçirdiği uzun yıllardan sonra, *yaratıcılığı* geliştiren toplumsal ve bireysel temeller ile sanat eğitimi hakkındaki görüş ve önerilerini bu kitapta topladı. 50 yıldan beri resim, heykel, seramik, mozaik, vitray, tekstil, video vb. alanlarda birçok teknikle özgün yapıtlar üreten Erbil, sanat alanındaki her yaratıcı kalkışmanın toplumu, sanayi üretimini, ekonomiyi ve bilimi etkileyeceğini söylüyor.

Yaratıcılığın kaynağı nedir? Yaratıcılık ve *öz*ümüz arasında nasıl bir ilişki vardır? Geçmişin üzerinde yükselen yeniyi, dolayısıyla geleceği kuran sanat eserlerini, bilimsel buluşları ya da fikri sıçrayışları *yaratıcı* kılan özellikler neler olabilir? *Yaratıcı insan*ın farkı nedir? Peki, ya yaratıcılık öğrenilebilir mi? Nasıl?

Ressam Gülsün Erbil, Yaratıcılığın Ruhu adlı kitabında yukarıdaki soruların peşinden gidiyor. Herkesin yaratıcı bir öze sahip olduğunu, bunun ortaya çıkarılması için sanattan faydalanmak gerektiğini vurguluyor; buna sanat ve düşün tarihinden örnekler veriyor. Yaratıcılık, sanat ve eğitimin genç kuşakları ve dolayısıyla geleceği şekillendirdiğine dikkat çeken yazar, erken yaşta başlanan ve yaratıcılığı sınırlamayan bir sanat eğitiminin gerekli olduğunu söylüyor. Eleştiri ve önerilerini de çocukluktan oyuna, eğitimden psikanalize, sezgiden ahlaka dek farklı konu başlıkları altında ele alıyor.