sadsad x
asdasd
9,26
7,87
%15 indirim
Yalan Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma-İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 95
ISBN: 9786058632356
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Metehan Kocaoğlu
Metehan Kocaoğlu
Devamı
Kampanya

Yalan Hakkında Yorumlar

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yalan Kısa Özet

  Hilalcilik, Fatih Sultan Mehmet ve Sultan 2. Abdülhamid Han başta olmak üzere  birçok padişahın uğraş verdiği "sedef kakma" kültürüyle doğmuştur. Bu kakmalarda göze çarpan en belirgin özellik üzerinde bulunan ince işlemeler ve bu işlemelerde yansıtılan kültürel miraslarımızdır.

  Edebiyatta hilalcilik düşüncesiyle kültürümüzün ve işleme yeteneğimizin sedef kakmada kalmaması gerekliliğinden hareket eder. Hilalciliğin  tarihin tozlu raflarına kalkması korkusundan doğan bir sanatsal çabadır.

  Sanat özgürlüktür. Özgürlük, bağlı ve bağımlı olmama, dış etkilerden bağımsız olma, engellenmemiş ve zorlanmamış olma halini ifade eder. Sanat hayatlarında diğer ulusların veya düşüncelerin her birinin birey öğretisi varken; bu öğretilerinde tarihsel özgeçmişlerini anlatan eserleri bulunurken ve daha önemlisi genç nesilleri bu öğretileri gayet net anlıyorken, bizim geçmişimizden, kültürümüzden ve hür düşünce dünyamızdan uzaklaşmamız düşünülemez. Bu noktada hilalcilik eserin nasıl yazıldığına, hangi kalıpların kullanıldığına veya edebi kaygısının ne olduğuna birincil derece önem vermemektedir.

  Hilalcilik eserin kültürümüzü yansıtıp yansıtmadığına, eserin hür düşüncenin etkisi altında olup olmadığına, en önemlisi Yüce Türk Milleti'nin hür iradesini savunup savunmadığına bakar ve adını Türklüğün simgesi bozkurdun serenat yaptığı hilalden almaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.