sadsad x
asdasd

Vergi Hukukunda Takdir Komisyonu Kararlarının Hukuki Niteliği

Adalet Yayınevi
38,00 TL
36,10 TL
%5 indirim
Kazancınız
:
1,90 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Vergi Hukukunda Takdir Komisyonu Kararlarının Hukuki Niteliği Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Ders Kitapları
Sayfa Sayısı: 120
ISBN: 9786051469485
Kapak: Ciltsiz
Oğuzhan Aslan
Oğuzhan Aslan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Vergi Hukukunda Takdir Komisyonu Kararlarının Hukuki Niteliği Kısa Özet

    Hazine gelirlerinin aşınmasını önlemek ve vergi kaçırma eğiliminde olan mükelleflere bu fırsatı tanımamak adına sisteme yerleştirilen hukuki mekanizmalar içinde vergi inceleme yetkisini de haiz olması bakımından en önemli mercilerinden birinin de takdir komisyonları olduklarını pekala söyleyebiliriz. Mükellefin üzerinden vergi ödeyeceği matrahın tespiti başta olmak üzere vergilendirme ile ilgili çok önemli görevleri ve bu görevlerini yerine getirirken sınırları haylı geniş yetkileri olan takdir komisyonları tarafından alınan kararların hhukuki niteliği de bu sebeple ayrı bir önem teşkil etmektedir.

    Durum böyle olmakla birlikte bugüne dek gerek akademik düzeyde ve gerekse de uygulamaya dönük çalışmalar içinde takdir komisyonları tarafından tanzim edilen kararların hukuki niteliklerinin irdelenmesine yönelik yeterli çalışmaların yapılmamış olduğunu görüyoruz. Oysa mükellef hakları açısından son derece önem arz eden bu konu üzerinde daha detaylı bir çalışma yapılması gerekliliği kuşkusuzdur. Nitekim bu kitabın kaleme alınma amacı, uygulama açısından son derece ehemmiyetli haiz bu konunun irdelenmesi olmuştur.

    Kitap kapsamında tarh işleminin hukuki mahiyetinden matrah takdiri yöntemlerine, takdir komisyonlarının teşekküllerinden takdir komisyonu kararlarının delil olma durumuna, takdir komisyonu kararlarının dava edilebilirliğinden takdir komisyonu kararlarına karşı mükelleflerin haklarının neler olduğuna ilişkin detaylı açıklamalara yer verilmiş olup güncel yargı kararları ışığında konunun hukuki değerlendirmeleri yapılmıştır.

Vergi Hukukunda Takdir Komisyonu Kararlarının Hukuki Niteliği Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.