Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Uzay Seyyahları

36,00 TL
24,12 TL

Kimilerine göre Rosny aîné’den önce *gerçek* bilimkurgu yoktur. Tarihsel anlamda yerini Jules Verne’den sonra, H. G. Wells’ten önce olarak konumlandırabileceğimiz Rosny ai^ne´’nin eserleri *bilimsel* kurgunun temellerini attığı için büyük önem taşımaktadır.

Rosny ai^ne´ literatüründe Türkçeye kazandırdığımız üçüncü kitap olan *Uzay Seyyahları* eleştirmenler tarafından yazarın bas¸ yapıtları arasında her zaman ilk sıralarda bulunmaktadır. Hatta Rosny aîné üçlüsü olarak belirtilen kitaplar, tarihsel sırasıyla *Xipehuz*, *Doğanın Ölümü* ve *Uzay Seyyahları* olarak seçkilerde yer almaktadır. Bunun yanında 83 yıllık yas¸amında Rosny ai^ne´ (1856 - 1940) birçok bilimsel ve teknolojik yeniliği doğrudan tecrübe etmiş¸ ve bu değişiklikler neticesinde yeni ürünler vermiştir. I·s¸te *Uzay Seyyahları* bu minvalde du¨s¸u¨nu¨lebilir; yazarın *dünyadışı mekânlarda gezen seyyahlar* tadında bilimkurgu örneği olarak kendi literatüründe bir ilktir.

*Astronot* kelimesinin isim babası olarak bilinen ve bilim dünyasıyla daima ic¸li dıs¸lı olan Rosny ai^ne´, uzay hakkındaki güncel düşüncelerden beslendiği gibi bilim insanlarına çokça ilham olduğu da bilinmektedir. Böyle bir bilimkurgu dehasının 1925 yılında yayımlanmış¸, belki de başyapıtı olarak adlandırılan *Les Navigateurs de l`infini* adlı eserini titiz bir isçilik sonucu Türkçeye kazandırmaktan *infinite* bir mutluluk duyuyoruz.

İyi okumalar dileriz.

O¨mer Alkan