sadsad x
asdasd

Uygulamadan Yazışma Örnekleri ile Koşullu Salıverilme ve Denetimli Serbestlikle Tahliye

Adalet Yayınevi

Levent İnce

143,00 TL
135,85 TL
%5 indirim
Kazancınız
:
7,15 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Uygulamadan Yazışma Örnekleri ile Koşullu Salıverilme ve Denetimli Serbestlikle Tahliye Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Ders Kitapları
Sayfa Sayısı: 647
ISBN: 9786257802215
Kapak: Ciltsiz
Levent İnce
Levent İnce
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Uygulamadan Yazışma Örnekleri ile Koşullu Salıverilme ve Denetimli Serbestlikle Tahliye Kısa Özet

    Koşullu salıverilme, kesinleşen hapis cezasını cezaevinde çeken hükümlünün, kanunla belirlenen bir süreyi cezaevinde iyi halli geçirdikten sonra infazı henüz tamamlanmadan belirli şartlar dâhilinde tahliye olması işlemidir. Koşullu salıverilme ile hükümlünün cezası esasen son bulmamakta, hükümlü cezasının kalan kısmını dışarıda -gerekirse belirli yükümlülüklerle- çekmeye devam etmektedir.

    Koşullu salıverilme ile hükümlünün gereğinden fazla cezaevinde kalmaması amaçlanmıştır. Buna göre, belli suç türlerinde ve belli hallerde cezaevinde kalınması gereken süreler tespit edilmiştir. Koşullu salıverilme tarihinin belirlenmesi, Türk İnfaz Hukuku uygulaması içerisinde hükümlünün açık ceza infaz kurumlarına ayrılması ve denetimli serbestlikle tahliye olması gibi infaz rejimi açısından önemli konuları etkilemektedir. Bu nedenle kitapta, koşullu salıverilme kurumuyla bağlantılı bulunan denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezaların infazı, adli para cezalarının infazı, açık ceza infaz kurumlarına ayrılma gibi konuların üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulmuştur. Ayrıca infaza kayıt işlemleri, infazda duraksama, içtima, mahsup, tekerrür ve özel infaz usulleri konuları da detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

    15.04.2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ve 4675 sayılı İnfaz Hâkimliği Kanunu’nda koşullu salıverilme oranlarında, infaz hâkimliğinin görev ve yetkilerinde, hükümlülerin iyi hallerinin belirlenmesinde, özel infaz usullerinde ve kitapta ilgili kısımlarda anlatılmış olan pek çok konuda değişiklik yapılmıştır. İlgili bölümler ve başlıklar altında özellikle uygulayıcılar tarafından uygulamada tereddüt edilen konular, yazışma örnekleriyle birlikte kitapta ayrıntılarıyla incelenmiştir.

Uygulamadan Yazışma Örnekleri ile Koşullu Salıverilme ve Denetimli Serbestlikle Tahliye Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.