sadsad x
asdasd

Uluslararası Hukukta Hukukun Genel İlkeleri

On İki Levha Yayınları

Mehmet Emin Büyük

39,81 TL
37,82 TL
%5 indirim
Kazancınız
:
1,99 TL
Uluslararası Hukukta Hukukun Genel İlkeleri Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 364
ISBN: 9786051527024
Kapak: Ciltsiz
Mehmet Emin Büyük
Mehmet Emin Büyük
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Uluslararası Hukukta Hukukun Genel İlkeleri Kısa Özet

    Uluslararası Daimi Adalet Divanı`nın kuruluşu, uluslararası hukukun uyuşmazlık çözümünde yeni bir aşamayı temsil eder. Halefi olan Uluslararası Adalet Divanı ile birlikte, bağlı oldukları iki büyük cemiyetin uluslararası barış ve güvenliğin korunması misyonlarına hizmet etmelerinin yanında, uluslararası hukukun gelişimine yüz yıla yakın süredir önemli katkıları olmuştur.

    Bu katkıyı sağlayan birincil enstrümanlar ise Divan Statüleridir. Daimi Adalet Divanı Statüsü ile doktrinin gündemine giren ve ciddi ihtilafa konu olan bir yenilik, "medeni milletlerce tanınmış hukukun genel ilkeleri"nin, uluslararası andlaşmalar ve teamülle birlikte, Divan`ın, önüne gelen uyuşmazlıklarda uygulayacağı hukuk kuralları arasında sayılmış olmasıdır. Uluslararası hukuk teorisinde bu kadar kafa karışıklığı ve tartışma yaratan başka bir konu bulmak zordur.

    Uluslararası Daimi Adalet Divanı Statüsü`nün hazırlayıcıları, hazırladıkları metne bu ifadeyi eklemekle, tartışmaların da fitilini ateşlemişlerdir. Bu çalışma da Statü`ye eklenmesinden yaklaşık bir asır sonra, Statü`nün hazırlık çalışmaları, bahsi geçen tartışmalar ve bu süre boyunca ortaya çıkan uygulama ışığında, eklenen metni anlama çabasının bir ürünüdür.

Uluslararası Hukukta Hukukun Genel İlkeleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.