sadsad x
asdasd
Türk Sorunu Hakkında Bilgiler
Türü: Türkiye Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 316
ISBN: 9789758454679
Kapak: Ciltsiz
Nevide Akpınar Dellal
Nevide Akpınar Dellal
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Türk Sorunu Kısa Özet

  19. yüzyılda yaşayan birçok oryantalist yazar, "Türk Sorunu" çerçevesinde" farklı dine inanan ve farklı kültürel çevreye ait olan Türkleri, Avrupa'dan çıkarılması gereken bir halk olarak görmüştür. Onlara göre Asyalı/ Doğulu bir halk olan Türklerin Avrupa'dan çıkarılmasının başarılması durumunda, "Türk Sorunu" çözüme kavuşturulmuş olacaktı.

  Avrupa Birliği'nde Türkiye'nin tam adaylık sürecinin başlatılmasıyla birlikte, bir taraftan Türklerin Müslüman ve Doğulu olmalarını diğer taraftan Türkler ve Avrupalılar arasındaki tarihi savaşları, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği için engel olarak gösteren Avrupalıların sayısında ciddi bir artıl gözlemlenmiştir.

  Bu artış, Türkiye'nin Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirdiği Avrupalılaşmanın bile, Avrupalıların Türklere ilişkin oryantalist tavır ve inançlarını yıkamadığıına kanıt olur niteliktedir.Türkiye karşıtı tutum sergileyen Avrupalılar, geçmişte ve özellikle de 19. yüzyılda Türklere atfedilen oryantalist önyargı ve imgelerin blinçaltından bilinçyüzeyine çıkarılması uğraşısı ve çabasını göstermektedirler.

  Çünkü biliyorlar ki, önyargıları ve bilinçaltındaki toplumsal imgeleri kullanmak suretiyle kitleler çok kolay harekete geçirilebilmektedir. Ancak şu bir gerçek ki, olumlu seyreden ilişkilerin gerçeklerden uzak ve yapay bir şekilde olumsuzlaştırılması, her şeyden önce ulusların tarihinde büyük toplumsal yaralar açmakta ve her geçen gün bu yaraları sarmak daha da zorlaşmaktadır.

Türk Sorunu Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.