Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Türk Hukukunda Anlaşmalı Boşanma Davası ve Hukuki Sonuçları

35,00 TL
33,25 TL

"Türk Hukuku`nda Anlaşmalı Boşanma Davası ve Hukuki Sonuçları" isimli bu çalışma, tarafların boşanma yönündeki iradelerini esas alarak anlaşmalarına dayalı olan ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunumuzda 166/3 maddesinde yer alan, evliliği sona erdiren sebeplerden biri olarak kabul edilen anlaşmalı boşanma kurumunu incelemektedir.

Anlaşmalı boşanma, Türk Medeni Kanunumuzun düzenlediği genel boşanma sebepleri içinde olup aynı zamanda mutlak boşanma sebebidir. Anlaşmalı Boşanma, diğer boşanma sebeplerinden farklı olup; hakimin taraf iradelerini esas alarak evlilik birliğinin temelinden sarsıldığına kanaat getirmesi ile boşanma kararı verilmesi sonucunu doğurur. Dolayısı ile inceleme alanı olarak farklı bir öneme sahiptir.

Çalışmamızda anlaşmalı boşanma davalarının, çekişmeli boşanma davaları ile kıyası ve uygulama farklılığı, literatürdeki bilgiler ile pratikteki bilgilerin farklılığı üzerinde durulmuştur. Özellikle uzmanlık alanı boşanma davaları olan avukat meslektaşlarımın pratikte karşılaştığı uygulama sorunlarına ışık tutulmuş ve uygulama farklılıkları konu edilmiştir.

Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların üzerinde ortak mutabakata vardıkları protokol, boşanma protokolünün infaz kabiliyeti ve uygulanma alanı ve hukuki niteliği ile boşanmanın gerek çocuklar gerekse de eşler yönündeki mali ve kişisel sonuçları üzerinde ayrıntısı ile durulmuştur. Yargıtay kararlarına, öğretideki ve pratikteki görüşlere yer verilmiş ve konuların uygulamadaki örnekleri ile çalışmamız detaylandırılmıştır. 2012 yılından bu yana hukukumuza giren arabuluculuk kurumu ve aile arabuluculuğu hususundaki son gelişmelere de çalışmamızda değinilmiştir.

Uygulamaya ışık tutacak olan bu kitabımın tüm meslektaşlarıma faydalı olması umudu ile.