Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Türk Halk Müziği Solfej Kitabı

40,00 TL
34,80 TL

Türkü, Türk Halkının kültürünü anlatan, aktaran ve yaşatan kadim bir geçmişe sahip bir müzik ve edebiyat türüdür. Halk edebiyatının eşsiz şiirlerinin eşsiz halk ezgileriyle buluşması ile ortaya çıkan sayısız sözlü Türk Halk Müziği eserinin yanı sıra, çok sayıda çalgı ve oyun müziği, Türk kültürünün büyük bir unsuru olarak yaşamaktadır.

Türk Halk Müziği, geniş bir coğrafyada varlığını sürdürürken okullarda da çeşitli boyutlarda ve seviyelerde öğretilmektedir.

Bilinmelidir ki; bir müzik türünün karakterine uygun bir biçimde icra edilebilmesi için öncelikle icracılar, seslendirdiği müzik türünün özelliklerini yeterli olarak bilmeli ve bunun ötesinde duymalıdır. Duymak, yalnızca işitmek değildir. İşitmek ise, duymanın sadece bir parçasıdır. Bir müziği duymak; onu anlamak, anlamlandırmak ve onunla duygulanmaktır. Müzikle mesleki olarak ilgilenenlerin, teori ve uygulamada diğer ilgililere göre daha yetkin olmaları beklenmektedir.

Solfej uygulamaları da, bu teori ve uygulama boyutlarının bir bölümüdür. Ben de, hayatımda büyük yer tutan Türkülerin, ezgi ve usûllerini çalıştıran, bunlara alıştıran, kulak dolgunluğu ve icraya yönelik bir hazırlık aşaması olan *Türk Halk Müziği Solfej Kitabı* adlı bu çalışmamı faydalı olması umuduyla tüm ilgililerle paylaşmak istedim. Hayatınızda Türkülerin eksik olmaması dileğiyle…