sadsad x
asdasd
Türk Edebiyatının “Altın Kadınları” 09 Ağustos 2019

Türk Edebiyatının “Altın Kadınları”

Onlar, bir başka kuşak, bir başka dünyanın kadınları... Eğitimlerinden ailelerine, yaşam mücadelelerinden otoriteri ile savaşımlarına kadar her birinin hayat hikayesi ayrı bir roman olacak kadar renkli kadınlar… Yapıtlarıyla Türk edebiyatına yön vermiş, yüz binlerce okura ulaşmış, akımlara öncülük etmiş, kitapları yasaklanmış, toplatılmış, hüküm giymiş, aşklara özne olmuş, aşkları konu etmiş, siyasete, felsefeye ve sanata ilgi duymuş birbirinden değerli yazarları, edebiyatımızın “Altın Kadınları” karşınızda.

Türk edebiyatının bir kuşağına uzanıyor, çağdaş kadın yazarları bir araya getiriyor, eserleriyle kitap kurtlarını yeni bir okuma serüvenine davet ediyoruz. İşte edebiyatımızda değerli yapıtlarıyla iz bırakan Altın Kadınlar ve onların en bilinen eserleri…

Tomris Uyar – Dizboyu Papatyalar

Tomris UyarDizboyu Papatyalar

Şairlerin aşkı olarak bilinen öykü ve şiirleriyle gönüllerde yer eden Tomris Uyar, en çok Dizboyu Papatyalar öykü kitabıyla bilinir. Kadınlar hangi sınıftan gelirlerse gelsinler, yaşadıkları baskılara boyun eğmeyen bireylerle onların uyumlu sınıfdaşlarının kişilik ve değer çatışmalarını bulacaksınız Dizboyu Papatyalar'da. Tomris Uyar'ın yalın, süssüz anlatım biçimi ve kendine özgü kurgusu kendini hissettiriyor. İlk kez 1973 yılında yayımlanan Dizboyu Papatyalar, edebiyatımızın kalıcı yapıtları arasında.

Leyla Erbil - Hallaç

Leyla Erbil - Hallaç

Leyla Erbil ilk kitabı Hallaç ile okurlarını kucakladığı günden beri pek çok değerli yapıt vermiş olsa da alışılmış öykü yazımını zorlayan bu eseriyle anılmaya devam ediyor. Öykünün sınırlarını kurcalayan Erbil, çağdaşı yazarlardan farkını iyiden iyiye hissettirmeye Hallaç’tan sonra da devam etti. Burjuva yaşamasının yapaylığına vurgu yapan öykülerinde iki yüzlülüğün, kaypaklığın iticiliğini gözlemcilik yeteneğiyle okura ulaştırıyor.

Sevgi Soysal - Yenişehir’de Bir Öğle Vakti

Sevgi Soysal - Yenişehir’de Bir Öğle Vakti

Sevgi Soysal, 1974 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanan Yenişehir’de Bir Öğle Vakti’nde, çok boyutlu bir toplumsal kesiti sanki hiç zorlanmadan edebiyata aktarmış gibidir. Gözlemlediği alabildiğine gerçek insan portrelerini, birbirinden kopukmuş gibi duran hayatlarından alıp, zekice bir kurguyla buluşturur. Bu çerçevenin içine de, Ali, Doğan ve Olcay’dan oluşan bir üçgen kurar; o dönemin sorularını, abi-kardeş, arkadaş ve sevgililik ilişkileri üzerinden yansıtır. Ve ortaya, insanın "sol" tarafını sağlam kılan bir roman çıkar.

Sevim Burak – Yanık Saraylar

Sevim BurakYanık Saraylar

Sevim Burak'ın ilk kitabı Yanık Saraylar, 1965'te yayımlandığında yarattığı tartışmalar ve çektiği ilgiyle yılın edebiyat olayı sayılmış, Türk öykücülüğündeki modern yönelişler içinde ayrı bir yeri olduğu kabul edilmişti. Yarım asrı aşkın süreden sonra bile halen bu değerli yapıtla anılmaya devam ediyor. Diğer eserlerinde olduğu gibi Yanık Saraylar’da da azınlıkların, müzmin yalnızların, umutsuzların, bir köşede ölmeye çekilenlerin dünyalarını dil kullanımıyla oynayarak anlatıyor okurlarına.

Füruzan – Kırk Yedi’liler

FüruzanKırk Yedi’liler

Çağdaş Türk edebiyatının önemli yazarlarından Füruzan’ın adından en çok söz ettiren kitabı Kırk Yedili'ler bir "12 Mart Romanı"dır. Fakat bu roman, 12 Mart'ta neler olup bittiğini anlatmıyor. "12 Mart" Askeri Muhtırasını yaşayan çoğu '47 doğumlu bir genç kuşağı anlatıyor. Füruzan'ın bu ilk romanı, 1975'te Türk Dil Kurumu Roman Ödülü'nü almıştı.

Nezihe Meriç – Korsan Çıkmazı

Nezihe MeriçKorsan Çıkmazı

İki küçük kız Berni ile Meli, modernleşmekte olan bir ülkenin çehresini oluşturan Neyyire hala ve Mahir amcanın evinde erdemli insanlar olarak büyütülürler.Hayatın karmaşık ve bazen zalim yüzü onları şaşırtsa da, doğru insan, dürüst insan olacaklardır. Korsan Çıkmazı büyüyüşün uzun bir öyküsüdür. Nezihe Meriç'in 1960 yılında yazdığı bu sıcacık roman, erdemli insanın toplumsal rolünü anlayabilmek için, yeni okumalara her zaman açık.

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

Tezer ÖzlüYaşamın Ucuna Yolculuk

Edebiyatımızın “cool” kızı ya da bazılarına göre “gamlı prensesi” Tezer Özlü, eserleriyle bize miras bıraktığı kendine özgü edebi tadı bugün halen başka hiçbir yazarın kaleminde bulamadık. Tezer Özlü, beklenmedik bir anda edebiyatımızdan demir aldı. Yazar ile sahici efsanesini birleştiren bu anlatı kitabı, hem yoğun bir vasiyetname niteliği taşıyor, hem de hayata ender görülen acılıkta bir perspektiften tanıklık ediyor.

Adalet Ağaoğlu – Bir Düğün Gecesi

Adalet AğaoğluBir Düğün Gecesi

Türk edebiyatının okunmazsa olmaz eseri Bir Düğün Gecesi’nin ve birçok önemli yapıtın yazarı Adalet Ağaoğlu, Türkiye'de aydın sorununu ele alma öncülüğünü gösteren bir kaleme sahip. Günümüzün en önemli romancılarından biri olarak gösterilen yazar, Bir Düğün Gecesi’yle geniş okur kitlesine ulaşabilmiştir.

Gülten Dayıoğlu - Fadiş

Gülten Dayıoğlu - Fadiş

Kaç kuşak çocuk onun kitaplarıyla büyüdü kim bilir. Çocuk edebiyatının biricik isimlerinden biri olan Gülten Dayıoğlu’nun onlarca kitabı binlerce okura ulaştı. Dayıoğlu’nun yarattığı Fadiş karakterinin öykülerinden herhangi biri çocukluk maceralarına devam etmek isteyenler için eşsiz bir seçim olacaktır.

Latife Tekin – Sevgili Arsız Ölüm

Latife TekinSevgili Arsız Ölüm

Latife Tekin, ilk kitabı ile 1980 sonrası edebiyatımıza bomba gibi düştü. İlk ve kült kitabı 'Sevgili Arsız Ölüm' 1983'te yayınlandı. Anadolu'daki köy yaşamı ve insanlarını masalımsı bir atmosferde ve 'Yüz Yıllık Yalnızlık' tadında anlattığı bu ilk romanıyla büyük ün kazandı. Ardından peş peşe diğer romanları geldi. Eserleri İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Farsça ve Hollandacaya çevrildi. Değişik üslubu ve yaklaşımıyla kuşağındaki edebiyatçıların önde gelen isimlerinden biri oldu.

Pınar Kür – Bitmeyen Aşk

Pınar Kür – Bitmeyen Aşk

Annesi İsmet Kür, Türk dili ve edebiyatı öğretmeni, Azeri olan babası Behram Kür ise Fransızca ve matematik öğretmeniydi. Lise eğitimini Robert Kolej'de tamamladıktan sonra lisans eğitimini Queens College ve Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. Ardından Sorbonne Üniversitesi'nde Karşılaştırmalı Edebiyat üzerine doktora yaptı. "Bitmeyen Aşk" adlı romanı "müstehcenlik" gerekçesiyle toplatıldı. İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller okulunda ingilizce okutmanı oldu. Kür, 2013 yılı mayıs ayında Ankara Öykü Günleri kapsamında Onur ödülüne layık görüldü..

Mine Urgan – Bir Dinazorun Anıları

Mine UrganBir Dinazorun Anıları

İngiliz edebiyatı 'duayeni' Mina Urgan, anılarıyla bir yaşama ustası olarak Bir Dinazorun Anıları kitabından okura sesleniyor. Açık yürekli, yalın ve naif bir dille anlatıyor; kendini, çevresindekileri ve bir coğrafyada olan biteni. Halide Edip, Necip Fazıl, Abidin Dino, Neyzen Tevfik, Sait Faik, Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Atatürk ve başka pek çok isimle zenginleşmiş bir ömrünü açık yüreklilikle okurla paylaşıyor. Düşür, edebiyatçı ve eğitimci Mina Urgan'ın anılarını bazen coşkuyla bazen buruklukla ama hep gülümseyerek okuyacaksınız.

Ayşe Kulin – Adı Aylin

Ayşe KulinAdı Aylin

En çok okunan romanların yazarı Ayşe Kulin’in başyapıtı olan Adı Aylin, bugün halen okunan eserler arasında yerini alıyor. Türkiye’nin tartışmasız en ünlü kitaplarından biri olan Adı: Aylin, prenseslikten Amerikan ordusuna uzanan baş döndürücü bir hayatın romanı.

Oya Baydar – O Muhteşem Hayatınız

Oya BaydarO Muhteşem Hayatınız

Edebiyatımızın cesur ve politik isimlerinden biri olan Oya Baydar, son romanlarından biri olan O Muhteşem Hayatınız'da, her biri kendi kimliğini arayan roman kahramanlarıyla, insanın ve bu coğrafyanın derinliklerine götürüyor bizi. Roman, derinlerde saklı gerçeklerle yüzleşmeye hazır okurunu bekliyor.

Duygu Asena – Kadının Adı Yok

Duygu AsenaKadının Adı Yok

Gazeteciliğinin yanında yazarlığını da sürdüren Duygu Asena, ilk kitabı Kadının Adı Yok ile adını duyurdu. Kitap müstehcen bulunduğundan 1988'de yasaklandı. Uzun süren dava sonucunda tekrar yayımına izin verildi ve ardından aynı yıl yönetmen Atıf Yılmaz tarafından filme alındı. Yazıları ve kitaplarında değindiği temalar nedeniyle Asena feminist yazar olarak tanındı. Duygu Asena, beyin tümörü 30 Temmuz 2006 günü hayatını kaybetti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.