sadsad x
asdasd

Türk Edebiyatında Kavga

Kibele Yayınları

Emin Karaca

40,00 TL
31,20 TL
%22 indirim
Kazancınız
:
8,80 TL
Türk Edebiyatında Kavga Hakkında Bilgiler
Türü: Denemeler
Sayfa Sayısı: 484
ISBN: 9786059467070
Kapak: Ciltsiz
Emin Karaca
Emin Karaca
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Türk Edebiyatında Kavga Kısa Özet

  Yıllar önce yazdığı, Türkiye medyasının başucu kitabı haline gelen *Türk Basınında Kalem Kavgaları*nda Tanzimat’tan 1990 ortalarına dek, gazetecilerin birbirlerini nasıl yiyip bitirdiklerini ele alan Emin Karaca, *Türk Edebiyatında Kavga* adını verdiği bu eserinde, edebiyatçıların Tanzimat’tan bu yana yaptıkları kavgaları anlatıyor. Tepeleri attığında birbirlerine, *Ben Senin Cemaziyelevvelini Bilirim* diyen basın mensuplarından sonra, bu eserde de birbirlerine, *En Büyük, En Önemli, En Bilgili Yazar Benim!* diyen edebiyatçıları okuyacaksınız.

  Namık Kemal’le Ziya Paşa’nın *Harâbât*, Recaizade Ekrem’le Muallim Naci’nin *Zemzeme*-*Demdeme*, Ahmed Midhat Efendi’nin *Dekadanlık*, *Abes* - *Muktebes* çatışması gibi, Tevfik Fikret’le Mehmet Akif’in *İlericilik*- *Gericilik* kavgalarını, Hüseyin Rahmi’nin *Cadı* romanının yarattığı çalkantıları ele alan Emin Karaca bu kitabında daha sonraki dönemlerde edebiyatçılar arasında çıkan tartışmalara da yer veriyor.

  Cumhuriyet Dönemi’nde Nâzım Hikmet’in Resimli Ay’da başlattığı *Putları Yıkıyoruz*, Halid Fahri’nin oğlu Gavsi Ozansoy’un önayak olduğu, Türk Edebiyatı’nda *Tasfiye* kavgaları, *Garip* şiir akımı yüzünden çıkan meydan savaşları, Necip Fazıl’ın *Para* piyesinin hırsızlama olduğu iddiasının kopardığı kıyamet, bir başka meseleden Peyami Safa ile Necip Fazıl’ın birbirine girmesi... Her biri kitapta ayrıntısıyla anlatılıyor. Edebiyat tarihlerinin kaydettiği ya da etmediği daha pek çok kavgayı bulup çıkaran yazar, kavganın yapıldığı gazetelerin, dergilerin, kitapların adlarını verdiği gibi, eserini fotoğraflar, kupürler, çerçeve yazılar, belgeler ve bilgilerle de zenginleştiriyor.

  Kalemle yapılan *kavgalar*la yetinmeyen, öfkesine hâkim olamayarak birbirlerine zaman zaman tekme tokat girişen edebiyatçılara da yer verilen kitapta Ertuğrul Muhsin’in Halid Fahri’ye dayak atması da anlatılmış; İsmail Habib’le Ahmet Hamdi Bey’in dövüşmesi de.

  Türk Edebiyatında Kavga (*En Büyük, En Önemli, En Bilgili Yazar Benim!*) elinizden bırakamayacağınız, sürükleyici bir roman gibi bir solukta okuyacağınız bir kitap.

Türk Edebiyatında Kavga Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.