sadsad x
asdasd

Türk Edebiyatında Batılılaşma ve Kimlik Sorunu

Salyangoz Yayınları
17,13 TL
12,85 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
4,28 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Türk Edebiyatında Batılılaşma ve Kimlik Sorunu Hakkında Bilgiler
Türü: Denemeler
Sayfa Sayısı: 293
ISBN: 9786050040067
Kapak: Ciltsiz
Çetin Yetkin
Çetin Yetkin
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Türk Edebiyatında Batılılaşma ve Kimlik Sorunu Kısa Özet

  Kimileri tarafından bir ulusal kahraman olarak gösterilmeye çalışılan  Halide Edip'in, aslında ömrünü bir Batılı misyoner gibi Amerikan propagandasına adamış olduğunu, Türk ana babadan doğacak çocuklara erkek olursa George Halim, kız olursa Dolly Şadiye isminin konulmasını tavsiye ettiğini ve işgal günlerini anlatan romanında "yurtsever" kızlarımızı işgalci subaylarla topluca evlendirmeye kalkmış bir "uluslararası çöpçatan" olduğunu biliyor muydunuz?

  Ya da milli şairimiz Yahya Kemal'in Kocamustafapaşalı "müminlere" kuru ekmekle bayat peyniri reva görürken, İspanyalı rakkaseye "ole" çektiğini...

  Peyami Safa'yı milliyetçi-mukaddesatçı tanırsınız değil mi? Peki ulusal kurtuluş savaşının en kritik günlerinde, vatan sorunlarına hiç değinmeyip erotik öyküler yazdığını, savaş ile ilgili sayılabilecek tek öyküsünde ise cepheden yeni dönmüş ve "bir matmazeli hart diye ısırmak"tan başka bir şey düşünmeyen bir yüzbaşıyı anlattığını biliyor muydunuz?

  İşte Çetin Yetkin, bu kitabında, kendilerinden çokça bahsedilmesine karşın, az okunan veya dikkatli okunmayan, dolayısıyla da çoğu zaman yanlış tanıtılan yazarlarımızı siyasal ve toplumsal açıdan masaya yatırıyor. Edebi olarak değil ama siyasi ve vicdani olarak taraf tutmaktan da çekinmiyor ve kendini Ziya Paşa'nın, Mehmet Akif'in, Yakup Kadri'nin, Reşat Nuri'nin yolunda görüyor.

  "İnsanı nasıl anasını seçemezse, üzerinde doğacağı toprak parçasını da seçemez. Bizim ülkemiz, anamız yoksul, geri kalmış... Doğru ama, varlıklı komşu çocuğunun güzeli bakımlı, kültürlü anasını kendinize ana edinemezsiniz... Ben anayurdunun gerçeklerini, bunlar hiç hoşa gitmese de bunlardan kaçmayarak, başka ülkelere imrenmeyerek, gören, dile getiren, sorunlarına çözüm arayan, ona daha iyi bir yaşam sağlamak için çabayalayan yazarlardan yanayım. Çünkü onlar, bu vatanın çocukları."

  Çetin Yetkin

Türk Edebiyatında Batılılaşma ve Kimlik Sorunu Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.