Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Toros Dağlarında İsyan

32,00 TL
22,08 TL

1918-1919 yıllarında Fransızlar Çukurova bölgesini istila eder. Kuvay-i Milliye Güçleri Komutanlığı`nın bölge sorumlusu, Eşkıya Kulaksız Ömer ve adamları 27 Mayıs 1920` Fransız orduları komutanı Menil`i esir alırlar.

Toros dağlarının uzunluğu batıdan doğuya 3755, kuzeyden güneye 745 km`dir. Yüksekliği ise en yüksek noktası olan Kızılkaya`da 3767 metreye ulaşır.

Bu kadar heybetli dağların derinliğindeki faaliyetleri, üzerinde barındırdığı, beslediği hayvanları, 1800 metre yükseklikte doğan kuşun yerdeki sürüngeni kapıp havalandığı, atmacanın serçeyi, serçenin çekirgeyi, çekirgenin börtü böceği yuttuğu, doğa yasası gereği güçlünün ayakta kaldığı, güçsüzlerin yok olup gittiği bir yüksek dağ kümesidir Toros dağları.

Çeşit çeşit bitkilerin dertleri, kederleri, sevinç ve beklentileri, dağ göllerinin deli dolu çoşkuları, ot kümelerinin sürekli çağırdığı türküleri, yedi yüz yaşına kadar yaşamış, daha nice yıllar yaşayacak olan ardıç ağaçlarının sevimli heybeti, gözyaşları görülür Toros dağlarında.

Bu kitap orman köylerinde, Gülek Boğazı`nda, Adana`ya giden trenlerin geçtiği tepelerin, tağında bayırında yaşayanların dertlerini, üzüntülerini, aklından geçip de dile getiremediklerini, ağıtlarını, mistik güçlere, nazara, büyüye, uğur ve uğursuzluklara körü körüne inenmalarını, dahası akıl, sinir, felç, baş ağrısı, sırılık, sıtma gibi hastalıklara yakalananlarınn; muskacılardan, falcılardan ve üfürükçülerden medet ummalarını hikaye eder.

Eşkıyaların dağlardaki serüvenlerini sonlandırıp, 1923`te düze indikten sonraki yürek sızlatan acıları ve sevinçleri de bütün bu hikayenin arasındadır.