sadsad x
asdasd

Serbest Cumhuriyet Fırkası

Maarif Mektepleri
30,00 TL
22,20 TL
%26 indirim
Kazancınız
:
7,80 TL
Serbest Cumhuriyet Fırkası Hakkında Bilgiler
Türü: Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 256
ISBN: 9786059791731
Kapak: Ciltsiz
Abdülhamit Avşar
Abdülhamit Avşar
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Serbest Cumhuriyet Fırkası Kısa Özet

    1930 yılı ortalarında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan Serbest Cumhuriyet Fırkası, iktidardaki Cumhuriyet Halk Fırkası’ndan önemli farkları olan, gerçekten siyasal parti sayılabilecek bir programı ve yapılanması olmamasına rağmen kısa zamanda halkın büyük desteğini sağladı ve iktidarın alternatifi durumuna geldi. Ancak, yaklaşık üç ay sonra yine kuruluşunda olduğu gibi birden bire kendini feshetti.

    Bizzat Mustafa Kemal’in teşvikleri, hatta ısrarları sonucu kurulan ve en yakın arkadaşlarına emanet ettiği Serbest Cumhuriyet Fırkası, siyasal hayatını devam ettirmede niçin başarılı olamadı? Cumhuriyet Halk Fırkası’nın ileri gelenleri, kendi istek ve hatta ısrarları ile başlatılan bir siyasal oluşuma karşı sonradan neden tavır aldılar ve kapanmasını istediler?

    Bu sorulara verilecek cevap, 20. yüzyıl ortalarına kadar çok partili hayata geçiş denemelerinin neden başarısız olduğunu, geçtikten sonra neden kesintilere uğradığını anlamamızı sağlayacaktır. Elinizdeki kitap, konuya bu amaçla yaklaşmakta ve farklı bir açıdan bakarak, Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kapanmasında basının rolünü ortaya koymaktadır.

Serbest Cumhuriyet Fırkası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.