sadsad x
asdasd
15,74 TL
11,81 TL
%25 indirim
Tigranizm Hocalı'da Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 360
ISBN: 9786059707138
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Eluca Atalı
Eluca Atalı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tigranizm Hocalı'da Kısa Özet

  Eluca Atalı’nın Tigranizm Hocalı'da kitabı dram türünde yazılmıştır, 5 perde ve 9 şekilden oluşur. Eserde Ermeni hasleti, onun yüzyıllar boyunca komşuları olan Türklere yaptıkları ihanet ve amansızlık, tarihi olgulara dayanarak sanat şeklinde ve üslubunda verilmiştir. Kitabin ilk "Tigran sürüldü, Tigranizm sürünüyor* da özellikle bizim çağın 50-60’lı yıllarında Ermenilerin Roma ve Parfiya devletlerinde yaptıları ihanet ve amansızlığın tezahürleri canlandırılıyor.Cani Andronik’in Çar Rusya’sı tarafından satın alınıp hülyasında denizden denize gemi yüzdürerek Türkiye, Nahçıvan, Batı Azerbaycan,Güney Azerbaycan, Karabağ’da yaptığı akla sığmaz vahşetler, ileri derecede edebi çözümünü bulmuştur.Olayların bu gidişatı Tigrarizmin yaşadığını ve bir milletin ruhuna hakim olduğunu ispatlıyor.

  Olaylar 20.yüzyılın 70’li yıllarında Karabağ’da Azerbaycan’a ait Alban anıtlarının Ermeni kilisesi Eçmiedzin tarafından nasıl çalındığıyla devam eder. Temeli Tigran tarafından konulan "Büyük Ermenistan" hülyasının gerçekleşmesi için Karabağ’ın Ermeniler tarafından benimsenmesi maksadıyla,o zamanki SSRİ KP-nin baş katibi Mihail Gorbaçov’un karısı Raisa’ya Ermeniler tarafından rüşvet olarak verilmis pırlanta yüzük ortaya çkar.Eserin başındaki bölümlerinde "Büyük Ermenistan' için yaratılmış, "Ermeni can vergisi fonduna* her ay Ermenilerin gelirlerinin yüzde beşi kadar para yatırılması ve bu vergiyi ödemeyen Ermenilerin Azerbaycan’ın Sumgayıt şehrinde evlerindeyken katledilmesi açıklanıyor.

  Hocalı soykırımıyla doruğa ulaşan olaylar, Hocalı olayları zamanında baş vermiş yüzlerce vahşetten yalnız bir tanesi olan Hocalı sakinlerinden Ferhatın ailesiyle tasvir edilir. O da, o aileyi gaddarlıkla mahvedenlerden biri Ferhat’ın kendi çocukluk arkadaşı ve kirvesinin oğlu Hankendi sakini Seyran Ohanyan'dır. Roma komutan Tigran'nın, ihanet ve amansız hareketlerinin tasvir edildiği sahneler aynı şekilde Hocalı’da devam ettirilir.Ermeni kimiliği ve hasletiyse Seri Sarkisyan’ın Hocalı faciasından sonra, yabancı gazetecilere verdiği basın toplantısada tüm ayrıtınlarıyla gösterilir.

  Eserin sonundaysa, doğal olarak Hocalı’da canilik yapan Ermenilerin kendi ailelerinin bile facia yaşadığı, intihar seviyesine kadar geldikleri anlatılmıştır.

Tigranizm Hocalı'da Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.