sadsad x
asdasd

Son Halifenin Son Günleri

Yağmur Yayınları
12,00 TL
7,80 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
4,20 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Son Halifenin Son Günleri Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 157
ISBN: 9786055462314
Kapak: Ciltsiz
Feridun Kandemir
Feridun Kandemir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Son Halifenin Son Günleri Kısa Özet

  Son Halife Abdülmecid Efendi Osmanlı Devleti'nin son, Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde kritik roller üstlenmiş Osmanlı hanedanından önemli bir devlet adamıdır. Kendi kendini iyi yetiştirmiş, sanat ve sporsever, aydın ve hür fikirlere sahip, Fransızca ve Almanca bilen Abdülmecid Efendi aynı zamanda iyi bir ressamdı. Yabancı yayınları muntazaman takip eden son halife, çocuklarını da çok iyi yetiştirmeye özen göstermiş ve yetiştirmiştir.

  Hayata yetiştiği eğitimin perspektifinden bakan son Halife Abdülmecid Efendi kendisini şöyle anlatmıştır:

  "Arkamızdan neler söylemediler? Yok! Biz hainmişiz, biz Milli Mücadele'yle asla ilgilenmemişiz; biz düşmanla işbirliği etmişiz; bütün bunların aslı esası yok. Vahdeddin de etrafındakilere maalesef uydu. O'na bazı şeyler söylenebilir. Bana gelince, Allah da bilir, Peygamber de yarın şefaat edecektir. Oğlum Ömer Faruk'u Anadolu'ya gönderdim. Maksadım: İstanbul'dan kaçıp Anadolu'ya gelmek, İslam mücahidlerinin başına geçmek ve bütün alem-i İslam'ı ayağa kaldırmak idi. Amma ne yapayım ki, oğlumu İnebolu'dan çevirdiler. Teklifimi reddettiler. O zaman bize İstanbul'da işin sonuna kadar oturmak düştü."

  Osmanlı saltanatının son veliahdı ve halifelerin de sonuncusu olan Abdülmecid Efendi'nin hayat ve şahsiyeti, eski veya yakın tarihimizde rolü ve özellikle son günleri bir sır perdesi arkasında kalmış ve dönemin şahitlerinin hatıraları eşliğinde pek incelenmemiştir. Kandemir'in bu eseri onun son günlerini bir film şeridi gibi gözünüzün önüne getirecek netlikte kaleme alınmış hatıralardan oluşmaktadır.

Son Halifenin Son Günleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.