sadsad x
asdasd

Solda Birlik Girişimleri ve Sosyalist Birlik Partisi Deneyimi

Belge Yayınları

Hüseyin Çakır

35,00 TL
24,15 TL
%31 indirim
Kazancınız
:
10,85 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Solda Birlik Girişimleri ve Sosyalist Birlik Partisi Deneyimi Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Kitaplar
Sayfa Sayısı: 552
ISBN: 3990000028741
Kapak: Ciltsiz
Hüseyin Çakır
Hüseyin Çakır
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Solda Birlik Girişimleri ve Sosyalist Birlik Partisi Deneyimi Kısa Özet

    *…Bu araştırmayı yapmaktaki amaç; 12 Eylül 1980’den sonra, solda birlik girişimleri, tartışmaları ve bu tartışmalar sonucunda gerçekleşen birlikler. Yaşanan yeni bölünmelerin devrim-reform ekseninde nasıl yaşandığını yorum yapmadan, ileri sürülen tezlerin ve tartışma belgelerinin bir araya getirilmesi oldu."

    Burada ismi geçen Türkiye Marksist-Sol, Sosyalist hareketinin aktörlerinin bir kısmı artık hayatta değil; bazıları ise içinde yer aldıkları örgütlerden ayrıldılar, yeni örgütler kurdular. O zaman genç olanlar bugün 55-60 yaşlarında. *Abi* olanlar 70 yaşlarını devirdiler, 80’e uzananlar var. Birçok *ihtiyar delikanlı hâlâ aktif sol siyaset içinde yer alıyor. Önemli sosyalist bir kesim *sol içi tartışmalardan* yorgun düşmüş, *emekli* gibi yaşamayı tercih ederek kendi iç dünyalarına çekilip olup bitenleri izliyorlar.

    Bu araştırmada yer alan sol, sosyalizm, demokrasi, devrim, reform, sınıflar, sınıf mücadelesi gibi Marksizmin temel kavramları, tezleri; devrimci örgütleme olarak nasıl bir parti; politik mücadele ve araçları gibi ana konu ve sorunlar; Türkiye Marksist-sol hareket fraksiyonlarının önde gelen önderlerinden, yetmiş beş aktörü tartışıyor. Ve Sosyalist Birlik Partisi’nin, il, ilçe örgütlerinin, merkez yöneticilerinin ve genel başkanın parti kurulduktan bir ay sonra başlattıkları *partinin kimliği* tartışma belgeleri, partiden ayrılanların gerekçeleri yer alıyor.

Solda Birlik Girişimleri ve Sosyalist Birlik Partisi Deneyimi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.