sadsad x
asdasd

Sofistik Deliller / İbn Sina Felsefe Serisi - 7

Litera Yayıncılık
23,15
14,12
%39 indirim
Sofistik Deliller / İbn Sina Felsefe Serisi - 7 Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Felsefe Kitapları
Sayfa Sayısı: 120
ISBN: 9786059925075
Boyut: 12.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
İbn Sina
İbn Sina
Devamı
Kampanya

Sofistik Deliller / İbn Sina Felsefe Serisi - 7 Hakkında Yorumlar

  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Sofistik Deliller / İbn Sina Felsefe Serisi - 7 Kısa Özet

    Sofistik Deliller, es-Safsata, Aristoteles'in Mantık (Organon) külliyatının altıncı kitabı olan Sophistici Elenchi'ye denk düşmektedir ki anlamı sofistik delillerin çürütülmesidir. İbn Sina ise konu olarak buna karşılık gelen elinizdeki kitabı Safsata olarak adlandırmıştır.

    Aslen filozofluk taslayan Sofist'lerin ileri sürmüş oldukları delillerden ve onların delillendirme tarzlarından adını alan 'Sofistik Deliller' kitabında İbn Sina, bu delillerin kuruluşunu, lafızda ve anlamda bulunan yanılgı ve yanıltmaları anlatmakta, yer yer Aristoteles'in 'Sofistika' kitabına atıflar yaparak yorumlarda bulunmakta ve eksik ve yanlış anlaşılan konulara açıklık getirerek çok önemli katkılarda bulunmaktadır. Sofistik deliller bağlamında Aristoteles ile hocası Platon'un konumlarını değerlendiren İbn Sina şu değerlendirmede bulunmaktadır:

    'Aristoteles'in hocası olan Platon, yazdığı ve 'Sofistika (Sofist) Kitabı' adını verdiği çalışmada gerekenin dışına taşmış ve yetersiz kalmıştır. Gerekenin dışına taşması, Mantığı, Doğa ilmi ve Metafizikle karıştırmasıdır. Bunun nedeni, büyük zat Aristoteles'in ortaya çıkışından önce o­nlarda var olan ayrıştırma zafiyetidir. Yetersizliğe gelince Platon, mugalataya ait yalnızca isim ortaklığı kısmını anlamıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.