sadsad x
asdasd
10,00
8,00
%20 indirim
Seyahatname Hakkında Bilgiler
Türü: Seyahatname Kitapları
Sayfa Sayısı: 214
ISBN: 9786059317115
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Evliya Çelebi
Evliya Çelebi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya

Seyahatname Hakkında Yorumlar

  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Seyahatname Kısa Özet

    Evliya Çelebi (d. 25 Mart 1611, İstanbul - ö. 1682), 17. yüzyılın önde gelen gezginlerindendir. Elli yılı aşkın süreyle Osmanlı topraklarını gezmiş ve gördüklerini Seyahatname adlı eserinde toplamıştır.

    Çelebi ailesi aslen Kütahyalı olup, fetihten sonra İstanbul´a yerleşmiş, zaman zaman Kütahya´da da kalmışlardır.İstanbul´un Fethi sırasında Evliya Çelebi´nin dedesi Kara Ahmet Bey´in dedesi olan Yavuz Özbek (Er), Fatih Sultan Mehmed´in akıncılarından olup fetih ganimeti ile Unkapanı´nda yüz dükkan, bir cami ile beraber bir ev yaptırmıştır. Eski adıyla Sağrıcılar Camii olan bu cami Yavuz Sinan Camii´dir. Evliya Çelebi´nin dedesi Kara Ahmet Bey, Kütahya´daki evlerinin önündeki türbede medfundur. Babası Derviş Mehmed Zılli, 1. Süleyman´dan 1. Ahmed’e kadar ki padişahların kuyumcubaşılığında bulunmuş pek çok sefere katılmış, çok yaşlı iken vefat etmiştir. Annesi Abhaz´dır. Annesinin kardeşi Melek Ahmed Paşa´nın validesi olduğu için Melek Ahmed Paşa´nın himayesinde bulunmuştur. Amcası Firaki Abdurrahman Çelebi´dir. Babası, annesi ve büyük annesi Beyoğlu´nda şimdiki Lohusa Sultan Türbesi yakınındaki Meyyit Mezarlığı´nda gömülüdür.

    Evliya Çelebi, Seyahatname´sinde gezip gördüğü yerleri kendi üslubu ile anlatmaktadır. Evliya Çelebi´nin 10 ciltlik Seyahatnamesi, bütün görmüş ve gezmiş olduğu memleketler hakkında oldukça önemli bilgiler içermektedir. Eser bu yönden Türk Kültür tarihi ve gezi edebiyatı açısından önemli bir yere sahip olmuştur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.