sadsad x
asdasd

Sessizliğin Sesi 4 - İzmitli Ermeniler Konuşuyor

Hrant Dink Vakfı Yayınları
12,96 TL
10,24 TL
%21 indirim
Sessizliğin Sesi 4 - İzmitli Ermeniler Konuşuyor Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 136
ISBN: 9786056601101
Kapak: Ciltsiz
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Sessizliğin Sesi 4 - İzmitli Ermeniler Konuşuyor Kısa Özet

  Hrant Dink Vakfı’nın 2011 yılından bu yana sürdürdüğü Anadolu Ermenileri Sözlü Tarih Projesi’nin ürünü olarak yayımlanan Sessizliğin Sesi serisinin dördüncü kitabı Sessizliğin Sesi 4 İzmitli Ermeniler Konuşuyor, proje kapsamında yapılan 30 sözlü tarih mülakatının dokuzunu içeriyor.

  Kitap, mülakatların haricinde proje koordinatörlerinden gazeteci Ferda Balancar’ın önsözü ve Kocaeli Üniversitesi Felsefe Bölümü araştırma görevlisi E. Aras Ergüneş’in sonsözünün yanı sıra, İzmit ve çevresine ait Ermenice şarkı sözleri ve tekerlemelerden oluşan bir seçkiyi de içeriyor.

  Serinin diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitap da Ermeni toplumunun hafızasında bir yolculuğa çıkaran kitap, tehcir ve soykırım anılarının aile kuşakları arasında aktarım şekillerine örnekler sunması, Ermeni toplumunun kendini ve *öteki*ni nasıl algıladığına dair ipuçları veriyor.

  *Sessizlik, öncelikle, Soykırım’ı doğrudan ya da önceki kuşakların aktarımı dolayımıyla yaşamış kuşaklar için, bu travmadan uzaklaşarak, gündelik hayatlarını sürdürme imkanı tanır. (…) Sessizlik zırhının sağladığı ikinci işlev ise bireysel değil, toplumsal bir kaygı taşır. Soykırım deneyimini yaşamış kuşaklar, kendilerinden sonraki kuşakların hayatlarına bu travmayı taşımamak, onlara pürüzsüz bir hafıza alanı yaratmak adına, travmalarını bir yük olarak mezara kadar taşımayı görev bilmişlerdir. Bunu yapmanın imkânı, kendilerine sorulan sorular karşısında sessiz kalmaktan ve bu hasleti sonraki kuşaklara aktarmaktan geçer.*

  - E. Aras Ergüneş, sonsözden

Sessizliğin Sesi 4 - İzmitli Ermeniler Konuşuyor Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.