sadsad x
asdasd

Şerifi Şehname Çevirisi 4 Cilt Takım

Türk Dil Kurumu Yayınları

Zuhal Kültüral

24,00 TL
21,60 TL
%10 indirim
Kazancınız
:
2,40 TL
Şerifi Şehname Çevirisi 4 Cilt Takım Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Kitaplar
Sayfa Sayısı: 2566
ISBN: 3990000013605
Kapak: Ciltsiz
Zuhal Kültüral
Zuhal Kültüral
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Şerifi Şehname Çevirisi 4 Cilt Takım Kısa Özet

  I. Cilt: Giriş-Metin
  II. Cilt: Metin
  III. Cilt: Metin
  IV. Cilt: Sözlük

  Bu çalışma, İranlıların meşhur destanı Şehname`nin Memlük Sultanı Kansu Gavri`nin isteği üzerine, Şerifî adıyla bilinen Hüseyin bin Hasan bin Muhammed el-Hüseynî el-Hanefî tarafından yapılan manzum çevirisidir. Türkiye ve Türkiye dışındaki kütüphanelerde çeşitli nüshaları bulunan eser, XV.yüzyıl Anadolu Türkçesinin ses özelliklerini taşımasının
  yanı sıra söz varlığını da geniş ölçüde yansıtmaktadır. Atasözleri ve deyimler bakımından zengin olması sebebiyle ayrı bir önem taşıyan eser, aynı zamanda Eski Anadolu Türkçesi döneminin en hacimli kitaplarından biridir.

  "Giriş", "Metin" ve "Sözlük" olarak üç bölümden meydana gelen bu çalışmanın "Giriş" bölümünde Firdevsî ve Şehname hakkında kısaca bilgi verildikten sonra çevirinin nüshaları tanıtılarak eser üzerinde daha önce yapılan çalışmalar kronolojik sıraya göre belirtilmiş, ayrıca eserin söz varlığı üzerinde bir inceleme yapılmıştır. Esere, hikâyelerin takibinde kolaylık sağlamak amacıyla "Farsça Başlıklar Dizini" eklenmiştir. Dört ciltten oluşan kitapta, sözlük ve özel adlar dizini de bulunmaktadır.

Şerifi Şehname Çevirisi 4 Cilt Takım Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.