sadsad x
asdasd

Sema ve Alem / İbn Sina Felsefe Serisi - 8

Litera Yayıncılık
23,15
14,12
%39 indirim
Sema ve Alem / İbn Sina Felsefe Serisi - 8 Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Felsefe Kitapları
Sayfa Sayısı: 110
ISBN: 9786059925068
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
İbn Sina
İbn Sina
Devamı
Kampanya

Sema ve Alem / İbn Sina Felsefe Serisi - 8 Hakkında Yorumlar

  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Sema ve Alem / İbn Sina Felsefe Serisi - 8 Kısa Özet

    Büyük Türk-İslam filozofu İbn Sînâ'nın Sema ve Alem başlığını taşıyan bu eseri, filozofun eş-Şifa isimli felsefe ve bilimler ansiklopedisinin Doğa Bilimleri alanındaki ikinci kitabıdır. Bu kitabında filozof, dört unsurun (toprak, ateş, hava ve su) dışında beşinci yalın unsura sahip olan semavi cismin hareketini ele almaktadır. Buna göre bu beşinci yalın unsur, yalın olduğundan dolayı, doğal döngüsel harekette bulunmakta ve âlemin merkezi konumundaki yerin üstünde hareket etmektedir.

    Sema ve Alem'de İbn Sîna, yerin durumu ve konumu, onun alemin merkezi olup olmaması konusundaki tartışmalar, sabit ve durağan olup olmadığı meselesi gibi konuları incelemektedir. Yanı sıra, doğrusal ve dairesel hareket eden cisimler, Ay'ın ve yıldızların durumları, Ay tutulması gibi konulara incelemeye tabi tuttuğu diğer belli başlı konular arasında yer vermektedir. Aynı zamanda filozof, modern dönemlerde de fizik biliminin önemli konularından birisi olan cisimlerin "ağırlığı" ve "hafifliği" konusunu incelemektedir. Diğer kitaplarındaki üslubuna benzer şekilde filozof, bu kitabında da başka filozofların öğretilerini söz konusu ederek yer yer yanlış bulduğu görüşleri eleştirmekten geri durmamaktadır. Bunu yaparken Aristoteles'in görüşlerine de müracaat etmektedir.

    Elinizdeki eser, klasik doğa bilimine dair konuları felsefe/bilim tarihinin en önemli simalarından birisi olan İbn Sîna'nın kalemi ve dahası filozofun kuşatıcı üslubuyla okuyucuya sunmaktadır

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.