sadsad x
asdasd
20,00 TL
17,00 TL
%15 indirim
Kazancınız
:
3,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Selefi Salihinin Mezhebi Hakkında Bilgiler
Türü: Tasavvuf Mezhep ve Tarikat Kitapları
Sayfa Sayısı: 272
ISBN: 3990000050847
Kapak: Ciltsiz
İmam-ı Gazali
İmam-ı Gazali
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Selefi Salihinin Mezhebi Kısa Özet

    İmam Gazali rahmetullahi aleyhin *İlcâmu’l Avâm an İlmi’l Kelâm*, diğer adıyla *Risâle fî Mezhebi Ehlisselef* adlı kitabı vefatından iki hafta kadar önce, hicri 505 yılının Cemadilâhir ayının başında selefi salihinin mezhebi hakkında yazmış olduğu bir kitaptır.
    İmam Gazali bu kitabı niçin yazdığını şöyle beyan etmiştir: *Bana, Allah Teâlâ hakkında Kur’an ve sünnette geçen; ilimden uzak kıt akıllı kişilere, Haşeviye’den olan cahillere ve sapıklara teşbihi çağrıştıran bazı haberlerin manası hakkında sordun. O cahil kimseler, bu haberlerin zahiri manasına inanarak Allah’ın mutlaka tenzih edilmesi gereken suret, el, ayak, inme, bir yerden bir yere intikal etme, arşın üzerine oturma, istikrar ve buna benzer şeyleri Allah’a nispet ettiler ve bu inancın, selefin inancı olduğunu iddia ettiler. Bu soruyu sorman vesilesiyle sana, selefi salihinin gerçek inancını anlatmak, bu müteşabih haberler hakkında bütün halkın inanması gereken şeyleri açıklamak ve böylece hakkın üzerini örten örtüyü kaldırmak istiyorum. Bu açıklamalarla soru sorup araştırma yapılması gereken konuları ve susup hiç araştırma yapılmaması gereken konuları da belirteceğim.*

    İmam Gazali rahmetullahi aleyh’in bu kitabı yazma gayelerinden biri de herkesin bilmesi gereken İslam akidesini avama anlayacağı bir şekilde sunmak; onlara akide hakkında bir şey sorulduğunda nasıl cevap vereceklerini öğretmek; üzerlerine farz olan şeyler konusunda derine inmeden nasıl cevap vereceklerini bildirmektir.

Selefi Salihinin Mezhebi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.